4 príznaky, že váš metabolizmus je v červených číslach a hrozí vám cukrovka, srdcové choroby, demencia a rakovina!

Čo je metabolizmus:

Váš metabolizmus reguluje premenu kalórií na využiteľnú a uskladniteľnú energiu. Pri trávení potravy si telo ukladá glukózu do krvi. Keď sa tak stane, pankreas uvoľní hormón inzulín, ktorý spôsobí, že určité bunky túto glukózu zhromažďujú.

Čo je metabolický syndróm:

Keď je v tele príliš veľa inzulínu a tieto bunky nefungujú, vzniká metabolický syndróm. Metabolický syndróm alebo inzulínová rezistencia je nerovnováha, ktorá je v našej spoločnosti rozšírená.

Vysoká hladina cukru v krvi spôsobená metabolickým syndrómom môže viesť k ochoreniam srdca a niektorým druhom rakoviny. Existujú však aj ďalšie nápadné znaky, na ktoré si treba dávať pozor.

Varovné príznaky metabolického syndrómu:

Nerovnováha cholesterolu

  • Cholesterol je pre vaše telo kľúčovým tukom. Existujú dva typy cholesterolu – “dobrý” a “zlý”.

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) sú dobrým cholesterolom. Sú zodpovedné za odstraňovanie lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL, zlý cholesterol) z vášho tela.

Ak je hladina cholesterolu v rovnováhe, môže byť hladina HDL nízka, až 30 a hladina LDL vyššia ako 100. V ideálnom prípade by ste mali dosiahnuť relatívnu rovnováhu medzi týmito dvoma faktormi.

Uistite sa tiež, že hladina dobrého cholesterolu (HDL) je vyššia ako 40 u mužov a 50 u žien.

Triglyceridy nad 150

Triglyceridy sú tuky, ktoré sa ukladajú ako energia a využívajú sa, keď nejete. Aj keď sú nevyhnutné, ich väčší počet, ako používate, vás môže vystaviť riziku srdcových ochorení.

Veľkosť pásu u mužov by nemala byť väčšia ako 101 cm a u žien väčšia ako 89 cm.

Ak je váš metabolizmus nevyvážený, je oveľa ľahšie pribrať. Ľudia s metabolickým syndrómom môžu mať zväčšený pás.

Hladina cukru v krvi

Počas celého dňa zostáva hladina cukru v krvi rovnaká. U osôb s metabolickým syndrómom môže byť hladina cukru:

Viac ako 100 počas pôstu
Viac ako 140 jednu hodinu po jedle
Viac ako 120 dve hodiny po jedle
Viac ako 120 až 120 za dve hodiny po jedle:

Metabolický syndróm, diéta:

Pri takýchto príznakoch je potrebné v prvom rade sledovať vašu stravu. Dr. Peter Attia zo Stanfordskej univerzity, bol geneticky spojený s metabolickým syndrómom. Podarilo sa mu však prekonať šance tým, že sa na 10 rokov podrobil diétnemu experimentu.

Po 10 rokoch začal pozorovať zlepšenie v mnohých veciach týkajúcich sa jeho zdravia. Samozrejme, ketogénna diéta s vysokým obsahom tukov nie je vhodná pre každého.

Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť, je zabezpečiť konzumáciu zeleniny s nízkym glykemickým indexom, ako je fazuľa a špenát.

Spánok

Nedostatočný spánok súvisí s prejedaním sa a obezitou, čo vedie k inzulínovej rezistencii. Výskum ukázal, že nevyspatá noc môže u zdravých ľudí spôsobiť inzulínovú rezistenciu.

Nedostatok zložiek

V kombinácii s vašou stravou môže nedostatok určitých zložiek spôsobiť problémy s metabolizmom. Ak chcete zlepšiť svoj metabolizmus, horčík (ktorý sa nachádza v mnohých zelených plodoch) je nevyhnutný.

Okrem horčíka sú pre prevenciu inzulínovej rezistencie mimoriadne dôležité aj omega-3, vitamín D3 a chróm.

Cvičenie

Pokiaľ ide o cvičenie, nie všetky cviky sú rovnaké. Niektoré z nich podporujú citlivosť na inzulín. Záťažové a silové cvičenia sú len dve z tých, ktoré môžete robiť na podporu metabolizmu.

Ak v práci trávite veľa času sedením, nezabudnite si robiť pravidelné prestávky a pravidelne sa pretiahnuť!

Bylinky

Bylinky ako škorica, horký melón a čierna rasca môžu mať pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. V kombinácii s vyššie uvedenými zmenami životného štýlu môžu pomôcť podporiť wellness.

Váš metabolický systém je prepojený s mnohými rôznymi procesmi, a ak sa pokazí, pokazí sa aj vaše zdravie. Rozpoznanie príznakov nerovnováhy je prvým krokom k tomu, aby ste sa ochránili!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*