7 dôvodov, prečo máme búšenie srdca, ale nemá to nič spoločné so zlou činnosťou srdca!

Tachykardia je termín, ktorý lekári používajú na označenie srdcovej frekvencie, ktorá presahuje 100 úderov za minútu. Normálna pokojová srdcová frekvencia by sa mala pohybovať od 60 do 100 úderov za minútu.

Menej úderov v tomto rozsahu znamená, že srdce je vo výbornom stave. Napríklad športovci, ktorých srdce je určite vo výbornej kondícii, mávajú pokojovú tepovú frekvenciu 40 alebo 50 úderov.

Je pravda, že v niektorých prípadoch môže byť rýchla srdcová frekvencia spôsobená problémom so srdcom, ktorý je potrebné diagnostikovať a tiež liečiť. Existujú však prípady, keď je to len normálna reakcia na niektoré každodenné činnosti a niektoré z nich môžete identifikovať nižšie.

Cvičenie

Vaše srdce bude počas cvičenia aj bezprostredne po ňom biť oveľa rýchlejšie. Nebojte sa, pretože vaša srdcová frekvencia by sa mala po chvíli odpočinku vrátiť do normálu. Lekári tvrdia, že pravidelné cvičenie vám umožní mať nízku pokojovú srdcovú frekvenciu, pretože pomáha udržiavať vaše srdce zdravé.

Stres

Tachykardiu môžete mať vždy, keď sa cítite vystresovaní . Dá sa to očakávať, pretože váš krvný obeh je zaplavený stresovými hormónmi, ako sú kortizol a adrenalín, ktoré môžu stimulovať váš nervový systém.

Podľa lekárov je dobré hľadať spôsoby, ako znížiť hladinu stresu, pretože chronický stres môže v každom ohľade poškodiť vaše zdravie.

Dehydratácia

Vypijete denne približne 2 litre vody? Ak nie, nebuďte prekvapení, že vaše srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne – dehydratácia zahusťuje krv a zmenšuje jej objem a vaše srdce musí biť rýchlejšie a zvyčajne silnejšie, aby životne dôležité orgány dostali dostatok okysličenej krvi.

Kofeín

Pitie silnej kávy alebo niekoľko jej šálok počas dňa môže spôsobiť zrýchlenie srdcovej frekvencie, a to z viacerých dôvodov. Po prvé, kofeín, ktorého je v káve veľa, je stimulant a môže spôsobiť tachykardiu.

Po druhé, káva má diuretické vlastnosti, čo znamená, že môže z tela odvádzať vodu – ako už bolo spomenuté, dehydratácia môže spôsobiť tachykardiu.

Alkohol

Okrem kávy môže aj alkohol spôsobiť, že vaše srdce bude biť rýchlejšie za minútu. Rovnako ako káva, aj alkohol môže z tela odvádzať vodu a spôsobiť dehydratáciu. Aj vaše srdce bije rýchlejšie po vypití veľkého množstva alkoholických nápojov, pretože sa jednoducho snaží zbaviť toxínov, ako len môže, skôr než sa to prejaví na vašom zdraví.

Fajčenie

Nikotín v cigaretách je chemická látka s povzbudzujúcimi účinkami, a preto môže cigareta spôsobiť, že vaše srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne. Ak sa necítite dobre, keď vám búši srdce, prestaňte fajčiť.

Okrem tachykardie existuje mnoho ďalších problémov, ktorým sa dá predísť, vrátane rakoviny pľúc a smrteľných srdcových ochorení.

Úzkosť alebo záchvat paniky

Trpíte úzkosťou alebo panickou poruchou? Potom si môžete byť istí, že počas záchvatu paniky sa vám zvýši tepová frekvencia. Vaše telo sa vždy, keď pociťujete úzkosť alebo paniku, prepne do režimu boja alebo úteku, čo môže viesť k zrýchleniu srdcovej frekvencie.

Ďalšími príznakmi sú dýchavičnosť, tlak na hrudníku, závraty, slabosť, pocit pichania a pocit blížiacej sa skazy.

Je dôležité poznamenať, že v niektorých prípadoch môže byť rýchla srdcová frekvencia spôsobená zdravotným stavom, ktorý je potrebné diagnostikovať a liečiť. Niektoré z nich súvisia s kardiovaskulárnym systémom, napríklad anémia, vysoký krvný tlak (hypertenzia) a srdcové choroby.

Je tiež možné, že príčinou je hypertyreóza. V niektorých prípadoch môžu byť príčinou problémy súvisiace s pľúcami. Ak máte podozrenie, že váš zrýchlený tep je spôsobený vážnym zdravotným stavom, bezodkladne navštívte lekára.

Podeľte sa o tieto užitočné informácie aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Vysoký cholesterol: 5 chutných potravín na jeho zníženie a prirodzenú ochranu srdca!
Zlý cholesterol: Je známe, že zlý cholesterol (LDL) je spojený s mnohými...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *