Ak máte upchatý nos a nemôžete dýchať, toto vždy pomôže. Rada mojej tety, ktorá ešte nikdy nesklamala!

Mnohí z vás určite poznajú výplach nosa slanou vodou, niektorí z vás ho možno praktizujú pravidelne doma, ale sú aj ľudia, ktorí o ňom pravdepodobne počujú prvýkrát.

A keďže je tu sezóna prechladnutia, nádchy alebo chrípky, určite sa oplatí vyskúšať výplach nosa slanou vodou. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že to naozaj funguje.

Výplach nosa slanou vodou má niekoľko výhod. Pôsobí nielen ako prevencia proti vírusovým a infekčným ochoreniam, ktoré sa šíria vzduchom v chladnom období, ale tiež uvoľňuje nos a môže pomôcť pri chronickom prechladnutí alebo nádche spôsobenej alergiami, najmä na jar.

Čo všetko je potrebné na vypláchnutie nosa?

Vodu, soľ, vhodnú nádobu (ktorú nájdete aj na internete alebo kúpite v lekárni) a pre tých, ktorí budú mať premiéru, aj dosť trpezlivosti.

Ak je váš nos tak upchatý, že cez neho nemôžete ani poriadne dýchať, je dôležité si uvedomiť, že sa po prvom prepláchnutí neuvoľní. Skúste si napríklad aspoň čiastočne uvoľniť nos nakrájaním cibule alebo rozpustením malého kúska masla priamo v nosovej dierke.

Predtým si však pripravte slaný vodný roztok tak, že v litri prevarenej vody rozpustíte čajovú lyžičku morskej soli. Roztok môžete pripraviť aj priamo v nádobe a miešaním, aby sa soľ rozpustila.

Pre tých, ktorí skúšajú výplach prvýkrát, sa tento liter naozaj zíde. Nechajte vodu vychladnúť na takú teplotu, ktorá vám bude príjemná, keď do nej ponoríte koniec lakťa. Na niektorých miestach sa dokonca uvádza, že by mala mať približne 37 stupňov Celzia.

Ak ste sa rozhodli pre domácu nádobu, najlepšia by bola taká, ktorá zakryje celú nosnú dierku, aby z nej roztok vytekal, ale zároveň by nemal z nádoby vytiecť, keď ju máte naklonenú. Chceme, aby roztok vytekal z druhej nosovej dierky.

Najlepšie by bolo vyskúšať to v predklone nad vaňou alebo umývadlom (v prípade, že je váš nos tak znecitlivený, že necítite prúdenie roztoku, môžete sa pozrieť do zrkadla (áno, bude to celkom zábavné)).

Nalejte roztok do nosovej dierky tak, že nakloníte hlavu bradou ku kľúčnej kosti, pretože ak by ste hlavu dostatočne nenaklonili, roztok by vám stekal do hrdla. Verte mi, že to nechcete, ale zo začiatku sa tomu pravdepodobne nevyhnete. Ale vydržte.

Samozrejme, dýchajte ústami. Potom už len stačí nájsť správny uhol, aby roztok prúdil z jednej nosovej dierky do druhej. Hlavu by ste mali mať dostatočne naklonenú a zároveň natočenú do strany takmer do pravého uhla.

Je to trochu zvláštny pocit, keď tečie. Chce to len cvik a veľa trpezlivosti… Ale určite to stojí za to. Priložili sme aj video, ktoré vám ukáže, ako to urobiť.

Ak si to vyskúšate, pokojne z toho urobte každodenný alebo aspoň pravidelnejší rituál. Naozaj to chvíľu trvá, podobne ako čistenie zubov.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*