Ako liečiť bolesť uší pomocou byliniek? Vyskúšajte tieto rady!

S nepríjemnou bolesťou, hučaním či pískaním v ušiach sa z času na čas bohužiaľ stretne takmer každý. V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako si v prípade nie príliš závažných problémov či ako prvá pomoc od bolesti uší uľaviť prírodnou cestou.

Čo je potrebné

Bolesť uší má mnoho príčin. Medzi najčastejšie patrí zápal stredného ucha, poranenia ucha, prechladnutia, zápaly zubov či ďasien a ďalšie. Než sa vypravíte k lekárovi, môžete vyskúšať naše rady z prírodnej lekárne. Pokiaľ Vás však trápi silnejšia alebo dlhodobejšia bolesť, bolesť sprevádza zvýšená teplota či horúčka, určite lekára vyhľadajte hneď.

A ako liečiť bolesť uší pomocou byliniek?

  1. Zo zmesi z 1 dielu popenca obecného, ​​1 dielu šalvie lekárskej a 1 dielu rebríčka obyčajného si môžete vyrobiť obklad proti bolestiam ucha z prechladnutia. Jednu polievkovú lyžicu bylinkovej zmesi prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte 10 minút vylúhovať a potom preceďte. Do pripraveného teplého nálevu namočte uterák a priložte si ho na boľavé ucho.
  2. Obklad proti zápalu stredného ucha pripravíte tak, že hrsť bylinnej zmesi tvorenej 1 dielom mäty piepornej, 1 dielom materinej dúšky obyčajnej a 2 dielmi vňate komonice lekárskej, sparíte na utierke či uteráku vriacou vodou a teplý obklad potom priložíte na boľavé ucho.
  3. Medzi ďalšie vhodné bylinky patrí napríklad pastierska kapsička, ktorá Vás zbaví nepríjemného hučania v ušiach. Do každého ucha nakvapkajte asi 5 kvapiek tinktúry z kapsičky pastierskej. Pastiersku kapsičku môžete použiť aj v prípade bolestí uší pri prechladnutí. Proti bolestiam uší môžete skúsiť aj harmanček pravý, ktorý pomáha pri zápale uší. Silným nálevom si čistite uši pomocou vatového tampónu.
  4. S bolesťou ucha môžete bojovať aj formou aromaterapie. Vyskúšajte inhaláciu éterického oleja eukalyptus. Ďalším účinným éterickým olejom je potom harmanček rímsky, ktorý bojuje proti najrôznejším zápalom. Stačí 3 – 5 kvapiek éterického oleja nakvapkať do vody v aromalampe.
  5. V prípade pískania, šumenia či zvonenia v ušiach alebo nedoslýchavosti stravu obohaťte najmä o potraviny obsahujúce zinok (ryby, morské plody, semienka atď.), horčík (banány, orechy, špenát, pohánka a pod.) a vitamíny skupiny B (zelenina, syry, pivovarské kvasnice a ďalšie). Výborný je aj cesnak či cesnakový koncentrát. Vnútorne môžete užívať tinktúru z ginka dvojlaločného, ​​ktorá Vám pomôže v prípade šumenia či pískania v ušiach a zhoršujúceho sa sluchu.

Zdieľajte aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
Dokonalé citrónové rezy s karamelovou plnkou: Kombinácia, ktorá ešte nesklamala!
Citrónové rezy sú lahodné vďaka štipľavej chuti citrusov, nádherne vonia a karamelový...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *