Bojujete s depresiami? Tieto byliny sú lepšie ako lieky!

Stres spôsobuje depresie, nadváhu a choroby. Týchto 10 byliniek je lepších ako lieky. Asi sa budete čudovať, ale problémy so stresom a psychikou v dobe covidovej, ovplyvňujú viac ľudí, než si myslíte. Celá situácia je už extrémne dlhá, sme veľmi izolovaní, mnoho činností, ktoré sme robievali už nerobíme a veľa času trávime doma. Buď sami alebo všetci dohromady s rodinou. A situácia sa nezlepšuje. Každý z nás sa s tým „vysporiadava“ iným spôsobom. Niektoré cesty sú lepšie, ako napríklad šport, prechádzky, kreatívne tvorenie a niektoré zase horšie. Niekto siahne častejšie po alkohole alebo po práškoch.

Odhaduje sa, že v populácii trpí až 25% ľudí nejakým psychickým problémom ako je stres, úzkosť, strach či depresia. Dr. Jennifer Sauverová tvrdí, že to je aj hlavný dôvod, prečo v súčasnosti patria antidepresíva k druhým najčastejšie predpisovaným liekom.

Vedľajšie účinky liekov proti stresu a úzkostiam

Problém liekov na predpis, ako sú napríklad benzodiazepany je, že majú obrovské množstvo vedľajších účinkov. Tie sa pohybujú od halucinácií až po myšlienky na samovraždu. Okrem toho, vedľajšie účinky zahŕňajú aj nasledujúce príznaky:

 • problémy s chôdzou
 • problémy s rozprávaním
 • nezrozumiteľná reč
 • zožltnutá pokožka a oči
 • výpadky pamäte
 • strata koordinácie
 • dokonca aj kŕče

Preto namiesto užívania týchto nebezpečných liekov, skúste niektoré z nasledujúcich byliniek. Pomôžu vám zvládnuť stres ešte predtým, než by bolo nutné siahnuť po liekoch.

10 byliniek proti stresu

1. Mučenka 

Tento exotický a sladko voňajúci kvet sa používa veľmi dlhú dobu na prípravu čaju, ktorý zmierňuje prejavy úzkosti, hystérie, záchvatov a nespavosti. Jej hlavný účinok spočíva v jej sedatívnych vlastnostiach. Podľa vedcov mučenka zvyšuje hladinu kyseliny gama aminomaslovej v mozgu. Táto látka vám pomáha cítiť sa uvoľnene tak, že znižuje aktivitu istých mozgových buniek. Uvedenú bylinku môžete používať namiesto oxazepamu, nemusíte sa obávať žiadnych vedľajších účinkov, ani vplyvu na kognitívne schopnosti či sústredenosť.

2. Rozchodnica ružová 

Ide o bylinku, ktorá je súčasťou ľudovej medicíny v Škandinávii a Číne. Pomáha potláčať únavu a podporuje pocity šťastia. Náš sympatický nervový systém je ten, ktorý kontroluje hĺbku dýchania, frekvenciu búšenia srdca, nevoľnosti, zmámenosť či zimnica. Rozchodnica pomáha kontrolovať aktivitu práve tohto systému. Ďalšou vecou, ​​ktorú zaisťuje, je stimulácia produkcie serotonínu. Ide o hormón, ktorý nás robí šťastnými a uvoľnenými.

3. Levanduľa

Levanduľa je známou bylinkou z aromaterapie. Používa sa v prírodnej liečbe nervových porúch a miernej až stredne ťažkej depresie. Levanduľa však dokáže oveľa viac než len to. Má tiež ochranné účinky na nervy, stabilizuje vašu náladu a kontroluje ochorenie neurologického pôvodu. Levanduľa je bezpečná na priamu konzumáciu, aj na aplikáciu na pokožku. Existuje niekoľko možností, ako ju užívať:

 • pite levanduľový čaj
 • pridajte pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do kúpeľa
 • vložte si hrsť levanduľových kvetov do vankúša

4. Ašvagandha 

Indický ženšen je súčasťou ayurvédskej medicíny a stal sa populárnym pri liečbe agorafóbie (úzkostná porucha, ktorá sa prejavuje strachom z bežných vecí, hlavne pobytom v rôznych priestoroch). Existuje štúdia z roku 2012, ktorá ukázala, že ašvagandha pomáha výrazne znižovať úroveň stresového hormónu kortizolu v krvi. Užívať ju môžete rôznym spôsobom, najčastejšie je to vo forme doplnkov stravy. Na relaxáciu je však účinnejšia vo forme čaju.

5. Harmanček

Ak chcete, aby sa vám ľahšie zaspávalo, dajte si večer pred spaním šálku harmančekového čaju. Podľa niekoľkých štúdií pomáha tento kvet aj so záchvatmi úzkosti a depresiou. Harmanček obsahuje nasledujúce aktívne látky:

 • alfa-bisabolol
 • apigenín
 • luteolín

6. Vanilka

Už iba vôňa vanilky vás dokáže uvoľniť takmer za okamih. Podľa štúdie, vône podobné vanilke dokázali znížiť stavy úzkosti až o 63% v porovnaní s použitím zvlhčovačov vzduchu. Nie je preto divu, prečo sa vanilka tak často pridáva do krémov, sviečok a prípravkov do kúpeľa.

7. Valeriána lekárska

Môžete konzumovať rôznymi spôsobmi pri problémoch s bolesťami hlavy, úzkosťou a nespavosťou. Obvykle sa užíva vo forme čaju alebo tabletiek ako doplnok stravy. Kvôli jeho prenikavej a silnej vôni sa odporúča, aby ste ju užili rýchlo. Potom si dajte lyžičku medu alebo nejakého sirupu, aby ste po nej zmyli jej chuť v ústach.

8. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je rastlina, ktorú nájdete takmer v každej predajni so zdravou výživou. Možno dokonca rastie aj vo vašej záhrade. Dr. Klaus Linde (lekár Technickej univerzity v Mníchove) tvrdí, že táto rastlinka má účinky v zmyslu efektívnosti podobné antidepresívam ako sú Prozac. Oproti antidepresívam však nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Treba si však dávať pozor, pretože ľubovník bodkovaný ovplyvňuje účinky iných liekov. Preto, ak užívate nejaké lieky, pred jej konzumáciou sa radšej poraďte s vaším lekárom. To platí obzvlášť v prípadoch užívania hormonálnej antikoncepcie.

9. Medovka lekárska

Medovka lekárska dokáže nielen zmierňovať stres a stavy úzkosti, ale môže výrazne zlepšiť kvalitu života u ľudí trpiacich na demenciu. V porovnaní s liekmi ide nielen o oveľa lacnejšiu, ale aj bezpečnejšiu alternatívu. Medovku lekársku si navyše ľahko doma vypestujete aj sami. Všeobecne zlepšuje pokoj, funkcie pamäte a pozornosť.

10. Rozmarín

Rozmarín je rastlina s ochrannými účinkami na nervové bunky a okrem toho aj výborne chutí. Môžete ho jesť alebo k nemu voňať. Pomôcť vám dokáže mnohými spôsobmi – zlepšuje kognitívne schopnosti, pamäť a výkon. Okrem toho zmierňuje aj nervové vypätie. Pri liečbe, ktorá obsahuje účinné látky s potenciálom ovplyvňovať ľudské telo a nervový systém, je dobré sa vopred poradiť s lekárom. To platí rovnako aj pri vyššie popísaných prírodných látkach, pretože mnohé z nich majú interakcie s klasickými liekmi, ktorých účinok môžu oslabovať alebo zosilňovať.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku. Myslíme, že si zaslúži pozornosť. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
8 nebezpečných príznakov vo vašom tele, ktoré vás varujú, že nutne potrebujete lekára…
Naše telo je dokonalým mechanizmom, v ktorom funguje mnoho vecí súčasne. A...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *