Bunion: Prečo vzniká a aké je riešenie…

Bunion je bežná anatomická abnormalita palca na nohe (bulgus big toe). Je druh kostnej hrudky, ktorá sa objavuje na chodidle v dôsledku posunutia kosti nazývanej metatarzál. Palec na nohe je transformovaný a posunutý smerom von, čo vedie k osifikácii na mediálnej strane kĺbu.

Osoba má bolesti a ťažkosti s chôdzou, najmä v topánkach. Existuje mnoho dôvodov pre vznik vbočeného palca. Najčastejšie ide o dlhodobé používanie tesnej a nevhodnej obuvi – nosenie nepohodlných topánok, najmä s vysokými podpätkami a špicaté topánky.

Podľa súvisiacej štúdie nosí 88 % žien tesné topánky a z nich 55 % má vydutie 9-krát častejšie ako muži. Dôležitú úlohu zohráva aj dedičnosť, pretože vbočený palec na nohe bol nájdený u afrických kmeňov, ktoré nikdy nenosili topánky, pričom sa často vyskytuje u prvostupňových príbuzných tej istej rodiny.

Keď je deformácia v počiatočnom štádiu, používajú sa špeciálne dlahy, ktoré sa nosia v noci a korigujú polohu prsta. Ak sa deformácia neupraví, je potrebná operácia. Operácia sa vykonáva len zo zdravotných dôvodov a nie z estetických dôvodov. V chirurgickej praxi existuje viac ako 120 rôznych techník na obnovenie kĺbovej osi, odstránenie osifikácie a zmiernenie bolesti.

Operácia trvá od pol hodiny do 2 hodín v závislosti od závažnosti, postihnutia iných prstov a obojstranných operácií. Považuje sa za jednu z operácií s veľmi vysokou úspešnosťou a deň po operácii je povolená opora nôh a chôdza, pri ťažkých deformáciách sú chodidlá chránené špeciálnou obuvou 4 týždne.

Úplné zotavenie závisí od závažnosti deformácií a môže trvať až dva mesiace. Operácia sa nevykonáva laserom, keďže perkutánne techniky neponúkajú definitívny výsledok. Problém sa neopakuje, ak je operácia vykonaná správne.

Written By
More from redakcia
Tvarohové koláče, ktoré sú jedna báseň. Mňam!
Ingrediencie: hladká múka 1 kg mlieko 0,5 l 5 polievkových lyžíc cukru...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *