Domáca liečba zápalu močových ciest: Vďaka týmto radám, pocítite úľavu!

Zápal močových ciest má zvyčajne formu cystitídy. Dôvody sú rôzne a nepríjemné a obťažujúce neduhy nás môžu dostať v tú najmenej očakávanú chvíľu. Návšteva lekára je povinná, no niekedy si na ňu musíme aj pár dní počkať. V takejto situácii prichádzajú na rad domáce lieky na zápaly močových ciest, vďaka ktorým pocítime úľavu.

Odkiaľ pochádza zápal močových ciest?

Hoci zápaly močových ciest môžu postihnúť každého, ženy sú rozhodne zraniteľnejšie. Veľký význam tu má anatomická stavba, ktorá uľahčuje vstup mikroorganizmov do močového mechúra. Ochorenie postihuje sexuálne aktívne ženy a niekedy sa nazýva aj „syndróm medových týždňov“ alebo „choroba novomanželov“. Často s ňou bojujú aj budúce mamičky. Cystitída môže byť výsledkom zanedbania v oblasti hygieny, preto je dôležité používať čerstvú bielizeň a často meniť posteľnú bielizeň a uteráky.

Vek tiež ovplyvňuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Hormonálne výkyvy, ktorým čelia ženy počas menopauzy, ich tiež vystavujú riziku podráždenia a ochorení močových ciest.Rizikovou skupinou sú ľudia so zníženou imunitou. Dlhodobé užívanie antibiotík nás tiež robí náchylnejšími na plesňové infekcie. V strehu by mali byť aj diabetici.

Medzi najčastejšie príznaky patria:
  • Bolesť a pocit pálenia pri močení
  • Bolesť v dolnej časti brucha
  • Časté návštevy toalety, ale súčasne vylučovanie malého množstva moču
  • Neustály pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra

A čo cystitída? Kedy použiť domáce opravné prostriedky?

Tieto príznaky infekcie netreba podceňovať. Budete sa musieť poradiť s odborníkom, ktorý predpíše vhodnú liečbu. Domáce prostriedky však dokážu podporiť liečbu a priniesť úľavu, keď nás cez víkend či výlet zastihnú nepríjemné pocity.

Brusnice pri problémoch s močovým mechúrom

Toto ovocie je bežne spájané ako prírodný liek na problémy s močením. Jeho zloženie zahŕňa látky s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Preventívne sa odporúča konzumovať ho pravidelne v malých množstvách – nielen pri objavení sa problému.

Bylinkové čaje a infúzie

Byliny sa na lekárske účely používajú už po stáročia. Dnes sa oceňujú aj ich liečivé vlastnosti, ktoré nám môžu pomôcť riešiť zápaly močových ciest prirodzenou cestou. V lekárni alebo v bylinkárstve sa oplatí opýtať sa na bylinku zlatobyľ, ktorá pôsobí dezinfekčne, proti kŕčom a močopudne. Podobne bude fungovať aj praslička roľná a žihľava.

Toto je dôležité! Ak sme už začali s odbornou liečbou, užívanie bylín a bylinných prípravkov treba konzultovať s lekárom. Niektoré z nich môžu interagovať s liekmi.

Upokojujúce kúpele

Mimoriadne príjemným prvkom domácej liečby chorého močového mechúra bude upokojujúci kúpeľ vo veľmi teplej (nie však horúcej) vode. Mala by byť okolo 37°C. Tentoraz sa však zriekame obľúbených solí či tekutín. Namiesto toho si do vane nalejte bylinkový nálev z harmančeka, nechtíka, ľubovníka alebo rebríka. Ich baktericídny účinok má v tomto prípade cenu zlata!

Nezabudnite: Po zahrievacom kúpeli nikdy nevychádzajte z domu. Oblečte si teplé pyžamo alebo teplákovú súpravu a šup do postele. Náhle ísť do chladnej miestnosti, alebo ešte horšie, ísť von vám môže ublížiť ešte viac.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi :).

 

Written By
More from redakcia
Super recept na zdravý koláč bez cukru, múky a vajec: Hotový za 15 minút!
Prísady: 200 g ďatle 120 g Mandle 10 polievkových lyźíc vody 2...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *