Gazdinky pozor! Nedávajte rascu len do polievok či na pečené zemiaky: Toto dokáže lacné korenie s vašim zdravím!

3. Chrípka a prechladnutie: Do 400 ml vody pridajte 15 g celého kmín. Varte, kým v hrnci nie je len 100 ml vody. Každé ráno a večer pijte 20 ml tejto tekutiny.

4. Nevoľnosť  – Zmiešajte trochu mletej rasce s medom a konzumujte po ťažkom jedle.

5. Proti bolesti žalúdka – Zmiešajte 3 gramy mletej rasce s vlažnou vodou a vypite.

6.Proti cukrovke – rozpustite trochu mletej rasce v pohári vody a pite raz-dvakrát denne, aby ste účinne regulovali hladinu cukru v krvi. Pijeme maximálne týždeň, potom si dáme prestávku.

Posilňuje kosti

Rasca obsahuje živiny a minerály dôležité pre stavbu, pevnosť a pohyblivosť kostí. Ide o vápnik, vitamíny A a B12, draslík a horčík. Rovnako však obsahuje aj estrogénové zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri liečbe osteoporózy. Extrakt z rasce dokonca minimalizuje stratu kostnej hmoty u starších ľudí a zlepšuje ich hustotu. Jednu čajovú lyžičku zľahka krátko opražte na miernom ohni a zalejte 2,5 dcl vody. Priveďte k varu a potom odstavte zo sporáka. Po precení a vychladnutí môžete čaj vypiť.

Recept proti kašľu

Potrebujeme:

50 g mletej rasce (dá sa použiť aj celá, ak nemáte mletú)

250 ml vody

Pre dospelých aj 1 lyžicu slivovice ?

Postup:

Rascu zmiešajte s 200 ml vody, preložte na plameň a pod pootvorenou pokrievkou varte na miernom plameni 15 minút. Teraz by ste mali mať v hrnci hustú tmavú zmes.

Scedíme tekutinu a pridáme do nej ešte 50 ml vody. Opäť preložíme na plameň a necháme prevariť. Neviem, ako je to s celkom malými deťmi, ale nám dávala babička tento „vitamín“ až od asi 10 rokov. Dospeláci si pridávajú do výslednej zmesi 1 lyžicu slivovice. ?

Deti užívajú 2 x za deň jednu lyžičku zmesi a dospelí 3x za deň 1 lyžicu. Pozor, aby ste si potom nesadli za volant, keďže obsahuje alkohol. Stačí užívať krátko, nám sa po pár dávkach vždy uľavilo a už stačili len zázvorové a bylinkové čajíky :-).

Za rýchly nástup účinku môžu protizápalové účinky rasce. Keď však túto kúru užívate, nezabúdajte na dostatok tekutiny, rasca má diuretický účinok.

S mierou

Nič netreba preháňať a pokiaľ si to váš zdravotný stav nevyžaduje, optimálny príjem rasce by nemal presiahnuť viac ako pol polievkovej lyžice v jednom pokrme maximálne trikrát týždenne. Pokiaľ naopak trpíte ťažkosťami odporúča sa piť rascový čaj/rascový nápoj až dvakrát denne.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*