Neoceniteľné bylinky na posilnenie srdca: Viete, ktoré to sú?

Ischemická choroba srdca, arytmia, ateroskleróza, srdcový infarkt, hypertenzia či vrodená srdcová choroba – to je len niekoľko príkladov chorôb, ktoré napádajú najdôležitejší orgán nášho tela. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko ich výskytu patrí fajčenie, sedavý spôsob života, vysoký vek, genetické faktory, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita, nadmerná konzumácia alkoholu a produktov s obsahom kofeínu. Problémy so srdcom najčastejšie signalizujú pretrvávajúci kašeľ, nepríjemný pocit na hrudi, nepokoj, únavu, rýchly alebo nepravidelný pulz a dýchavičnosť. Zdravá, vyvážená strava a fyzická aktivita prispôsobená telesným možnostiam sú kľúčom k zdravému srdcu. Neoceniteľné tu môžu byť aj niektoré bylinky.

Cesnak

Čo má cesnak spoločné so zdravím srdca? Ukazuje sa veľa. Má protizápalové a antikoagulačné vlastnosti a tiež účinne znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu a znižuje krvný tlak. Takéto schopnosti cesnaku výrazne znižujú riziko srdcových ochorení. V akom množstve je najlepšie cesnak konzumovať? Optimálna dávka je 1-2 prelisované strúčiky cesnaku denne. Môžete tiež užívať doplnky s obsahom cesnakového extraktu. Ich dávku treba konzultovať s lekárom.

Poznámka: Jeho vlastnosti na riedenie krvi znamenajú, že cesnak môže interagovať s niektorými liekmi. Ak užívate nejaké lieky, poraďte sa so svojím lekárom.

Hloh

Hloh je ďalšou rastlinou známou pre svoje vlastnosti podporujúce srdce. Má dilatačný účinok na cievy, čím znižuje krvný tlak. Taktiež zrýchľuje prekrvenie srdca a je prospešný pri sťahoch srdcového svalu, posilňuje srdce a zlepšuje jeho činnosť. Navyše stabilizáciou pulzu predchádza arytmiám.

Odporúčané množstvo je 160 – 1800 mg denne v dvoch alebo troch rozdelených dávkach. Je to bylina, ktorá môže interagovať s určitými liekmi, preto sa pred začatím suplementácie poraďte so svojím lekárom.

Ibištek

Zástancovia prírodnej medicíny odporúčajú konzumáciu ibišteka na liečbu chorôb srdca a obehového systému. Roztok pripravený na báze kvetov tejto byliny ovplyvňuje aterosklerotické mechanizmy, hladinu cukru a výšku krvného tlaku. Vykonaný výskum ukázal, že extrakt z ibišteka pomáha inhibovať aterosklerotické procesy u králikov, ktorí boli kŕmení potravou s vysokým obsahom cholesterolu.

Ako ho aplikovať?

Dvakrát denne vypite pohár ibištekového čaju. Môžete použiť aj suplementáciu: užívajte 100 – 250 mg štandardizovaného extraktu dvakrát denne. Poraďte sa so svojím lekárom o správnej dávke.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku!
Written By
More from redakcia
Výskyt mozgovej príhody môže závisieť od tvaru ucha: Ak si myslíte, že ide o vtip, mýlite sa!
Vedci v Izraeli zistili, že tvar ucha môže byť znakom rizika vzniku...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *