Nervozita, bolesť žalúdka, silné búšenie srdca, únava? 7 príznakov, že pijete už príliš veľa kávy!

Kofeín vás udržuje v pohotovosti, zlepšuje pamäť, znižuje pocit hladu a môže zvýšiť výkonnosť. Ak ho však budete konzumovať príliš veľa, môže sa vám to vypomstiť.

Množstvo kofeínu sa líši od človeka k človeku, ale existuje horná hranica, po prekročení ktorej začnete pociťovať nepríjemné vedľajšie účinky. Zdravotníci odporúčajú vypiť maximálne 4 šálky kávy denne.

 • 1# Silné búšenie srdca
  Kofeín je stimulant, ktorý pôsobí prostredníctvom centrálneho nervového systému a ovplyvňuje srdcový tep. Ak si všimnete, že sa vám srdce rozbúcha, znamená to, že ste vypili príliš veľa kávy. Nezabudnite, že niektoré čaje a energetické nápoje obsahujú aj kofeín.
 • 2# Trasenie, miešanie
  Mnohí ľudia pociťujú nepríjemné účinky kofeínu, ktoré môžu mať podobu nervozity, nepokoja alebo dokonca trasenia. Kofeín pomáha uvoľňovať adrenalín, čo môže byť príčinou.
 • 3# Časté návštevy toalety
  Ak zistíte, že musíte ísť na toaletu takmer každých 10 minút, je možné, že ste v ten deň vypili veľa kofeínu. Nielenže vás nabáda k vyprázdneniu močového mechúra, ale stimuluje aj pohyb čriev.

 • 4# Bolesť brucha
  Kofeín tiež stimuluje tráviaci systém a pri nadmernom užívaní môže spôsobiť bolesti žalúdka, nevoľnosť a hnačku. Pitie príliš veľkého množstva kávy dráždi sliznicu žalúdka.
 • 5# Úzkosť, nervozita
  Ak máte pocit, že vaša myseľ je bez konkrétneho dôvodu vystresovaná alebo nervózna, môže to byť dôsledok nadmernej konzumácie kofeínu. Takisto nemá dobrý účinok na existujúcu úzkosť a môže vyvolať príznaky úzkosti u tých, ktorí touto poruchou netrpia.
 • 6# Neustála únava
  Káva má síce za úlohu povzbudiť, ale ak to s ňou preženiete, spôsobíte opačný efekt. Káva bráni vstrebávaniu vitamínu B1, čo môže viesť k únave.
 • 7# Nespavosť
  Ak sa vám po spánku ťažko zaspáva, mali by ste vziať do úvahy možnosť, že konzumujete príliš veľa kofeínu. Kofeín a jeho účinky sa z tela vylučujú približne za 4 hodiny, preto nikdy nepite kávu alebo čaj s kofeínom neskoro popoludní.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Written By
More from redakcia
Konečne účinný prostriedok na chrápanie! Keby som o tom vedela skôr!
Chrápanie môže byť vážnym problémom, ktorý postihuje viac tých, ktorí ho musia...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *