Odkaz pre všetky ženy! Ak vám na brade rastú chĺpky, môže to byť znamenie vážnych problémov!

Ak žene rastú na brade chĺpky, môže to spôsobiť veľa nepríjemností. Okrem toho, že to nie je príliš estetické, môže to byť aj znakom vážnych problémov.

Chĺpky rastúce na brade je zvyčajne možné vidieť len zblízka v zrkadle, ale posledná vec, ktorú chcete vidieť, je niečo také v zrkadle na líčenie.

Samozrejme, v takýchto prípadoch ho okamžite vytiahneme, akoby tam nebol a viac sa ním nezaoberáme. Môže to však byť príznakom vážnych zdravotných problémov. Pozrime sa, na čo si treba dať pozor.

  • 1. Genetika

Za ochlpenie brady je najčastejšie zodpovedná genetika. Ak mala vaša stará mama z času na čas niekoľko chĺpkov na brade, je pravdepodobné, že ich bude mať aj vaša mama, aj vy. Nie je sa čoho obávať.

  • 2. Hormonálne problémy

Ak vám rastú chĺpky na miestach tela, ktoré by za normálnych okolností boli bez chĺpkov, takmer vždy ide o hormóny. Konkrétne o nadprodukciu mužských pohlavných hormónov. Nežiaduci rast chĺpkov môžete zaznamenať aj počas menopauzy, keď telo produkuje menej estrogénu. S tým sa nedá nič robiť.

  • 3. Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Ide o závažný problém. V podstate ide o hormonálne ochorenie charakterizované nadbytkom mužského pohlavného hormónu, ale PCOS sa považuje za komplexnú metabolickú poruchu. Samozrejme, že na to upozorňuje nielen zvýšené ochlpenie (na brade, okolo bradaviek, na rukách), ale aj nepravidelný cyklus, cysty na vaječníkoch, ťažkosti s otehotnením, problémy s hmotnosťou (obezita alebo výrazná štíhlosť).

Ak máte viac ako jeden z nich, je čas navštíviť lekára.

  • 4. Cushingov syndróm

Toto ochorenie je spôsobené nadmernou aktivitou nadobličiek: v tele sa produkuje príliš veľa kortizolu. To samozrejme spôsobuje nielen zvýšenú ochlpenosť, ale aj zmenu metabolizmu tela. Hladina cukru v krvi a krvný tlak sú zvyčajne vysoké a na bruchu sú často viditeľné strie. Nadprodukciu kortizolu však môžu spôsobiť lieky užívané na artritídu alebo astmu.

  • 5 Vrodená hyperplázia nadobličiek

Toto mimoriadne zriedkavé ochorenie sa zvyčajne zistí pri narodení, takže ak ste o ňom predtým nevedeli, pravdepodobne nie je príčinou vášho ochlpenia na brade.

  • 6. Tehotenstvo alebo antikoncepčná pilulka

Ak čakáte bábätko, nebuďte prekvapení, ak sa vám začne chlpiť brada. Je to hormonálna záležitosť a u tehotných žien je to celkom bežné. Keď sa dieťa narodí, zmizne.

Ako sa zbaviť chĺpkov na brade

Bez ohľadu na to, či ide o príznak ochorenia alebo nie, je potrebné ho odstrániť. Ak je to len pár chĺpkov, môžete si ich vytiahnuť sami, ale ak je ich viac a obťažujú, môžete si ich dať navoskovať. Možnosťou je aj laserová epilácia.

Zdieľajte tento príspevok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*