Prekvapivé nebezpečenstvo vitamínu C, o ktorom vie len málo ľudí! Čo sa stane, ak sa predávkujete?

Viete, aká je horná hranica denného príjmu vitamínu C? Čo sa stane, ak sa predávkujete? Vitamín C je nevyhnutný pre mnohé procesy v ľudskom tele. Zohráva úlohu pri stavbe kapilár, kostí a šliach, je potrebný pre zdravé ďasná, produkciu niektorých hormónov a je nevyhnutný pri obrane proti infekciám.

Konzumácia vysokých dávok vitamínu C môže tiež spôsobiť nevoľnosť, žalúdočné kŕče, bolesti hlavy, únavu, obličkové kamene alebo hnačku. Nadmerný príjem vitamínu C môže ovplyvniť schopnosť organizmu spracovať iné živiny, napríklad môže viesť k nebezpečne vysokej hladine železa. V takýchto prípadoch môže test na cukrovku poskytnúť falošný výsledok.

Názory na to, koľko vitamínu C vaše telo potrebuje, sa však líšia.

Oficiálne odporúčanie pre dospelých je 80 miligramov vitamínu C denne a v lekárňach sa na vás pozerajú takmer čudne, ak si vypýtate 100 miligramov namiesto 1 000 alebo 2 000 miligramov.

Rozdiel je zarážajúci – koľko vitamínu C by sme mali užívať?

“80 miligramov pokrýva dennú potrebu vitamínu C 97,5 percenta populácie,” hovorí Márta Horacsek, vedúca oddelenia Národného ústavu pre potraviny a výživu. “Požiadavky sa u jednotlivých osôb líšia v závislosti od veku, pohlavia, životného štýlu a telesnej hmotnosti. Potreby 150-kilogramového človeka sa veľmi líšia od potrieb 20-kilogramového dieťaťa.”

Potreba vitamínu C je vyššia u fajčiarov, chorých, tehotných žien a ľudí, ktorí intenzívne cvičia. Okrem minimálneho príjmu existujú aj výpočty optimálnej dennej dávky, ktorú možno tolerovať počas dlhšieho obdobia (existuje aj teoretický výpočet smrteľnej dávky, ktorá pre 70 kg osobu znamená konzumáciu takmer jedného kilogramu vitamínu C).

Zdieľajte tento príspevok aj s Vašimi priateľmi a prekonzultujte s lekárom, koľko je pre Vás vhodná dávka Céčka.
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *