Rastlina, ktorá sa používa viac ako 5000 rokov! Využíva sa pri problémoch s tinnitusom, Alzheimerovej chorobe či poruchách duševných a mozgových funkcií!

V čínskej medicíne sa používa už 5000 rokov na zdravie mozgu a dýchacích ciest. Účinné látky v jej listoch sú účinné pri problémoch s koncentráciou a zhoršenou pamäťou – Ginkgo Biloba.

Výhody:
 • Rozširuje cievy a zlepšuje metabolizmus a funkciu mozgu.
 • Zabraňuje arterioskleróze.
 • Znižuje riziko srdcového infarktu.
 • Pomáha udržiavať ruky a nohy v teple.
 • Slabá pamäť.
 • Depresia.
 • Migréna.
 • Tinnitus.
 • Senilná demencia.
 • Zmierňuje bolesti hlavy spôsobené zlým krvným obehom.
 • Je to silná antioxidačná bylina so špeciálnymi účinkami na obehový systém a najmä na mozog.
Použitie byliny

Ginkgo Biloba sa tradične používa na liečbu arteriálnej insuficiencie (nízkeho prietoku krvi), čím pomáha zlepšiť prekrvenie všetkých častí tela vrátane mozgu, rúk a nôh. Pomáha tiež predchádzať nepriaznivým účinkom faktora aktivujúceho krvné doštičky (PAF) vo viacerých tkanivách tela. Zdokumentované bolo aj zlepšenie alergickej reakcie (napr. pri astme).

Výhody užívania Ginkgo biloba

Ginkgo Biloba sa používa pri problémoch s krvným obehom a ďalších súvisiacich poruchách, ako je tinnitus (zvonenie v ušiach), Alzheimerova choroba, závraty, Raynaudov syndróm, necitlivosť a mravčenie, migréna, erektilná dysfunkcia, zápaly a poruchy duševných a mozgových funkcií.

Nedostatočný krvný obeh v mozgu

Ginkgo Biloba pomáha udržiavať krvný obeh v mozgu, ak sa užíva v dávkach najmenej 120 mg extraktu denne a po dobu jedného roka. Pri tomto príjme sa výrazne zníži výskyt závratov, bolestí hlavy, bzučania a emocionálnych porúch.

Pamäť a koncentrácia

Výťažky z ginka dvojlaločného v dávke najmenej 150 mg denne zlepšujú pamäť. To sa preukázalo v dvojito zaslepených placebo kontrolných štúdiách u ľudí so slabou pamäťou, ktorá sa vyskytuje pri stareckej demencii. Ďalšie štúdie potvrdili, že Ginkgo Biloba zlepšuje pamäť a sluch u starších ľudí. Ginkgo Biloba sa môže používať aj pri zvonení v ušiach a môže zlepšiť schopnosť koncentrácie. Nedávne štúdie ukázali, že Ginkgo Biloba má terapeutické účinky u ľudí s Alzheimerovou chorobou v ranom štádiu, ako aj v prípadoch multiinfarktovej demencie.

Nedostatočný krvný obeh v nohách

Štúdie preukázali, že Ginkgo Biloba zlepšuje krvný obeh v dolných končatinách, čím znižuje bolesť pri chôdzi a umožňuje predĺžiť prejdenú vzdialenosť.

Inhibícia PAF/antialergický

Faktor aktivujúci krvné doštičky (PAF) je zodpovedný za imunitné reakcie alergického typu, ako je zadržiavanie tekutín, podráždenie kože, ťažkosti s dýchaním a iné závažné zápalové reakcie. Vysoké hladiny PAF sa spájajú aj s deštrukciou nervových buniek a zníženým prekrvením centrálneho nervového systému. Účinky Ginkgo Biloba sa skúmali u ľudí s alergiou na prach a peľ, ako aj u ľudí s astmou.

Antioxidant

Výťažok z ginka dvojlaločného má antioxidačné vlastnosti a účinne chráni polynenasýtené mastné kyseliny v membránach. Má vplyv na mozog, sietnicu oka a kardiovaskulárny systém. Ginkgo Biloba má liečebný účinok na makulárnu degeneráciu sietnice, ktorá spôsobuje zhoršenie alebo dokonca stratu zraku. Štúdie tiež ukázali, že pomáha pri diabetickej retinopatii. V mozgu môže Ginkgo Biloba pomôcť predchádzať poruchám súvisiacim s vekom, ktoré ovplyvňujú kognitívne funkcie.

Tinnitus (zvonenie v ušiach) a rovnováha

Podľa kontrolných štúdií sa Ginkgo Biloba môže používať na zníženie zvonenia v ušiach a problémov s rovnováhou.

Navrhované dávkovanie

Použitá časť rastliny.

Extrakt z listov: 80-150 mg denne.

Vedľajšie účinky a bezpečnostné opatrenia

Pri užívaní Ginkgo Biloba neboli zaznamenané žiadne významné vedľajšie účinky. V klinických štúdiách neboli zaznamenané žiadne významné vedľajšie účinky.

Vždy je však vhodné, poradiť sa aj so svojím ošetrujúcim lekárom.

Ak bol tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi!
Written By
More from redakcia
Tabuľka krvného tlaku: Ako by to malo vyzerať ideálne podľa veku!
Vysoký krvný tlak môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov a bohužiaľ s...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *