Táto hustá tekutina nie je len dobrá dávka železa. Je výborná na liečbu rôznych kožných ekzémov, psoriázy, akné a iných ochorení!

Prírodný obranný štít proti prechladnutiu a vírusom

Melasa je vlastne odpadový produkt kryštalizácie cukrovej repy alebo cukrovej trstiny pri výrobe cukru. Okrem toho, že sa používa na výrobu alkoholu a iných produktov, je prospešný aj pre ľudské zdravie.

Vďaka vysokému obsahu železa a vápnika je vhodná pre ľudí trpiacich anémiou a v chladnom počasí poskytuje ochranu pred rôznymi druhmi patogénov.

Okrem toho obsahuje aj vysoké množstvo antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém a chránia telo pred pôsobením voľných radikálov. Celkom užitočné, však?

Nie je melasa ako melasa

Keď sa povie melasa, vôbec to nemusí znamenať len výrobok z cukrovej repy, aj keď je to najbežnejšia forma v našej krajine. V skutočnosti ide o glukózový sirup alebo kondenzovanú šťavu z akéhokoľvek ovocia.

Presné účinky tohto koncentrátu preto prirodzene závisia od toho, z akej plodiny bol vyrobený. Jednou z najcennejších surovín na jeho výrobu je tmavé hroznové víno, ktoré tejto tekutine dodáva množstvo cenných vitamínov, minerálov a antioxidantov.

V každom prípade je melasa vždy veľmi bohatá na sacharidy, konkrétne na glukózu a fruktózu, ktoré sú veľmi rýchlym a účinným zdrojom energie. Okrem toho obsahuje aj vysoký podiel vápnika, draslíka, horčíka, chrómu, železa a vitamínov skupiny B.

Preto je vhodným doplnkom stravy pre ťažko pracujúcich alebo športujúcich ľudí, ale aj pre deti a tehotné a dojčiace matky.

Dobrá dávka železa – a to nie je všetko

Minerálne látky obsiahnuté v tejto hustej tekutine patria medzi tie, ktoré sú kľúčové pre udržanie zdravia ľudského tela. Napríklad draslík, ktorý je v melase hojne zastúpený, pôsobí v tele ako látka vyrovnávajúca krvný tlak a je tiež dôležitou živinou pre zdravie a správnu funkciu pokožky.

Preto sa melasa používa ako doplnkový prípravok na liečbu rôznych kožných ekzémov, psoriázy, akné a iných ochorení.

Okrem toho jedna polievková lyžica melasy obsahuje až 20 % odporúčanej dennej dávky železa pre dospelého muža. Na druhej strane, deťom stačí 1 až 2 čajové lyžičky tejto hustej tekutiny na udržanie optimálneho príjmu železa.

Diabetici by si však mali dávať pozor, pretože vysoké množstvo jednoduchých cukrov v tele by mohlo spôsobiť katastrofu.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Takmer zomrel na infarkt kvôli upchatým tepnám, ale tento nápoj mu pomohol!
Infarkty môžu ohroziť takmer každého a vo väčšine prípadov sú hlavnou príčinou...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *