Toto korenie chráni pred infarktom a rakovinou!

Je základným korením karí, je príbuzný zázvoru a je jedným z najzdravších spôsobov, ako dodať jedlu chuť (a farbu!). Tým slovom je kurkuma, ktorá je vedecky spojená s mnohými prospešnými vlastnosťami pre ľudské zdravie.

Tu sú niektoré z nich:
  • Môže znížiť pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti

Výskum ukázal, že doplnky z rastliny kurkuma sú účinnejšie pri zmierňovaní príznakov pálenia záhy a tráviacich ťažkostí ako placebo. Je to spôsobené protizápalovými vlastnosťami kurkumy.

  • Obsahuje zložku, ktorá znižuje riziko srdcových ochorení

Ide o kurkumín, látku, ktorá dodáva kurkume jej charakteristickú jasne žltú farbu. Štúdia z roku 2012 na 121 pacientoch s bypassom ukázala, že u tých, ktorí užívali kurkumín tri dni pred operáciou a päť dní po nej, sa znížila pravdepodobnosť srdcového infarktu (13 %) v porovnaní s tými, ktorí kurkumín neužívali (30 %). Hoci sa kurkumín nepovažuje za prírodnú náhradu žiadneho lieku, odborníci odhadujú, že môže znížiť riziko infarktu až o 65 %.

  • Odďaľuje nástup cukrovky

Štúdia z roku 2012 na ľuďoch s prediabetom ukázala, že kapsuly s kurkumínom ako doplnok stravy oddialili nástup cukrovky 2. typu. Počas deviatich mesiacov dostávali účastníci štúdie buď doplnky s kurkumínom, alebo placebo kapsuly s liekmi. U viac ako 16 % pacientov, ktorí užívali placebo, bola pred ukončením štúdie diagnostikovaná cukrovka 2. typu, zatiaľ čo u žiadneho z tých, ktorí užívali kurkumín, sa cukrovka neprejavila.

  • Bojuje proti rakovine

Výskum na laboratórnych zvieratách ukázal, že kurkuma má také silné protizápalové vlastnosti, že dokonca bojuje proti rakovine. Podľa Americkej spoločnosti pre rakovinu kurkumín “zasahuje do viacerých molekulárnych štruktúr, ktoré sa podieľajú na raste, napučaní a šírení rakoviny”. Odborníci tvrdia, že zabíja rakovinové bunky a zmenšuje existujúce nádory, ako ukázali štúdie na zvieratách v laboratórnych podmienkach.

Ak je pre Vás článok zaujímavý, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
Takto sa môžete VYHNÚŤ bradaviciam…
Bradavice sú znakom infekcie ľudským papilomavírusom (HPV). Viac-menej konvexné výrastky, zreteľne ohraničené...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *