Toto nie je len obyčajný strom! Jeho kvety dokážu doslova zázraky s ľudským zdravím.

Naši predkovia dobre vedeli, prečo si zvoliť za národný strom zrovna lipu. Nielen, že vyzerá krásne, ale jej kvety sú hotový poklad. Sú hotovým požehnaním pre naše zdravie. Možno ste už vyskúšali lipový čaj, ale s kvetmi tohto stromu sa dá vyčarovať aj mnoho ďalších pochúťok.

Zdravie v lipe ukryté

Práve nastáva krásne slnečné obdobie. Tiež začínajú kvitnúť lipy – väčšinou to je od konca mája, cez jún až do konca júla. Vykvitnutá lipa nielen, že nežne ozdobí svoje okolie, ale tiež nám dáva príležitosť k zberu svojich voňavých kvetov – ideálne je vychytať chvíľu predtým, než vykvitnú úplne.

Prečo by ste ich mali zbierať? Predovšetkým preto, že sú plné látok, ktoré nášmu zdraviu prospievajú. Môžete v nich nájsť:

  • Taníny a flavonoidy
  • esenciálne oleje
  • vitamín C
  • Antioxidandy a aminokyseliny

Účinky lipových kvetov

Flavonoidy sú známe aj ako vitamín P. Táto látka pomáha predovšetkým regenerovať a posilniť cievy, takže lipové kvety ocenia aj ľudia so srdcovo-cievnymi problémami. Taníny zase vedia skvele zabojovať so zápalmi. Obsiahnuté glykozidy sú výborné pri prechladnutí a nádche.

Lipové kvety sú aj výborným pomocníkom pri chudnutí – pomáhajú totiž odvádzať z tela prebytočnú vodu. Okrem toho, že vďaka odvodnenie ide hmotnosť dole, výrazne sa tak uľaví aj chorým obličkám.

Pokračovanie článku nižšie na druhej strane  >

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*