Ako nevedome ubližujeme svojim deťom? Toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame všetci.

Ktorýsi psychológ povedal:

„Pri každej príležitosti berte svoje dieťa za ruku! Neuplynie veľa času a prestane k vám naťahovať svoju maličkú dlaň! “

Všetko, čo robíme v živote našich detí, sa stokrát vráti. Ak dieťa vyrastá v atmosfére dôvery, naučia sa tiež dôverovať iným. Ak je dieťa milované a cíti podporu, stáva sa samo citlivým a ohľaduplným. Existujú ťažké chyby, ktorých sa dospelí dopúšťajú v hneve alebo z ľahostajnosti, a pritom nechápu, v čo sa to môže zmeniť v malej detskej dušičke …

Ťažko ubližujeme svojim deťom, keď robíme týchto 7 vecí:

1) Ich nechápeme
Keď mi bolo 13, zamilovala som sa. Janko sa výborne učil, bol samoľúby a ješitný. Ale mňa sa zdalo, že je to ideál. Avšak ideál si ma vôbec nevšímal a ja som plakala. Mamička v snahe ma utešiť povedala niečo hrozné: „Ale no tak! Veď je to hlúposť! Za rok to bude preč!

„Ja som, ale vôbec nechcela, aby ma moje zamilovanosť prešla. Prečo rodičia musia vedieť všetko vopred miesto nás?“

2) Ich nepodporujeme!
Keď bol Peter malý, pribehol raz zo školy v slzách: „Mami, učiteľ mi povedal, že môj hlas znie, ako keď vietor skučí v komíne!“ „Ale synku, na nikoho nedávaj! Spievaš ako ten najkrajší slávik na svete! Viem to celkom iste!“  Hrôza pomyslieť, že by svet nikdy nepočul tento veľký tenor, keby nebolo jeho múdrej matky.

Stále svojim deťom hovorte: ,,To zvládneš!“ Dáva im to krídla.

3) Ich porovnávame s inými deťmi
„Pozri sa na Aničku, ako je dokonale čistá a upravená! A nie ako ty, ty prasiatko! „Je vám to povedomé? Jedno nedokážem pochopiť: čoho chcú mamičky dosiahnuť, keď vyslovujú podobné slová? Okrem nepriateľstva k Aničke iné city ťažko vyvolajú.

Článok pokračuje na druhej strane >

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*