Keď vám lekár navrhne vyšetrenie na mamografe, povedzte mu TOTO.

Napriek tomu, keď dnes žena navštívi svojho gynekológa alebo rodinného lekára, bude sa jej toto vyšetrenie obrazne povedané “tlačiť do hlavy”. Bude vystavená silnému nátlaku, aby šla na mamograf, ktorý jej môže privodiť rakovinu prsníka.

Mamograf životy nezachráni. Ak na neho pôjdete, máte o 4% vyššie riziko úmrtia. Po každom mamografe. Bodka.

Tie Bollinger (reportér): Takže skríningová technika, ktorú používame, v podstate primárna metóda na detekciu rakoviny prsníka, rakovinu v skutočnosti sama spôsobuje?

Dr. Ben Johnson: Bez pochýb. Mamograf je hrozný test. Priloženie ženského prsníka a jeho následné ožiarenie rakovinu vyvolávajúcou radiáciou – je to tak necitlivé. A nepresné. Pre ženy pod 50 rokov to má presnosť niečo okolo 52%. No a 52 je dosť blízko k 50.

Tie Bollinger: Aha …

Dr. Ben Johnson: Čiže je to tak pol na pol. To znamená, že polovici žien, ktoré majú rakovinu prsníka, ju mamograf neodhalí. Ide o hrozne zlý test. A pritom existujú oveľa lepšie a presnejšie testy.

Napriek tomu sa ženám neustále tlačí mamograf. A navyše, tento hrozný test ešte aj spôsobuje rakovinu.

Tie Bollinger: A k tomu rakovinu ani neodhalí. Teda odhalí, ale iba v 50% prípadoch. Hovorili ste ale, že existujú lepšie možnosti skríningu. O aké metódy sa jedná?

Dr. Ben Hohnson: No, v podstate existujú dve lepšie možnosti. Keď máte v prsníku hrčku, teda ak si myslíte, že tam niečo máte, tak ultrazvuk je výborný. Ide o test anatómie, podobne ako aj mamograf je test anatómie. Aj magnetická rezonancia je test anatómie. Preto, ak si nájdete hrčku, potom potrebujete test anatómie.

Ultrazvuk dokáže hrčku zaznamenať a dokáže tiež vidieť jej konzistenciu. Vie zamerať, kde sa v nej nachádza kalciová usadenina. A tiež vidí prietok krvi, pretože nádory sa vyznačujú vyšším prísunom krvi.

Presnosť ultrazvuku je približne 80%, čiže oveľa viac než u mamografu. A citlivosť je tiež vyššia.

Pokiaľ však ide o prevenciu, tak pre ňu v podstate existuje len jeden prístroj a tým je termograf. Ide o infračervenú kameru.

Teda nič sa nedotýka ženského tela. Nič prsník netlačí a ani tu nie je žiadna rakovinu vyvolávajúca radiácia.

Tak, ako tu my teraz sedíme, vyžarujeme do okolia tepelnú energiu v pásme infračerveného spektra elektromagnetického žiarenia. Ľudovo povedané “salámu teplo”. Elektromagnetické spektrum je od rádiových vĺn, cez mikrovlny, infračervené vlny, viditeľné a ultrafialové svetlo až po röntgenové lúče.

Infračervené spektrum naše oči nevidia, ale kamera ho dokáže zachytiť (vyskúšajte diaľkovým ovládačom svietiť do kamery vášho mobilu a uvidíte svetlo, ktoré voľným okom nevidíte).

Armáda však vyvinula oveľa citlivejšie infračervené kamery, aby dokázali vidieť v noci pohybujúce sa tela nepriateľských vojakov, ktorí produkujú (sálajú) do okolia teplo.

Tie Bollinger: Myslíte tým kamery pre nočné videnie?

Dr. Ben Johnos: Áno, presne tak. Kamery pre nočné videnie sú infračervené kamery. A presne rovnaký princíp využívame aj v medicíne na detekciu horúcich bodov v prsiach.

Pozrite sa, dlho predtým, než v prsníku vznikol nádor, boli v ňom rakovinové bunky. Možno 8 až 10 rokov skôr, než sa sformoval z buniek nádor, začali v prsníku rásť rakovinové bunky.

Najprv ich bolo 2, potom 4, 16, 128, atď. Trvá približne 8 rokov, než nádor narastie do veľkosti 1 cm, keď to vie zaznamenať mamograf alebo ultrazvuk. Bohužiaľ, to je už príliš neskoro, pretože 1 cm nádor obsahuje približne 1 miliardu rakovinových buniek.

Keď sa dostanete na číslo jednej miliardy, rakovina sa už medzitým stihla rozšíriť do lymfatického systému a krvou rozsieva rakovinu aj do ostatných častí tela.

No a to je aj jedným z dôvodov, prečo mamograf nezachráni ľudské životy. Vôbec totiž nejde o včasné odhalenie rakoviny. Ide o ďalšiu zo lží, ktoré “oni” už dlho šíria: “Včasné odhalenie zachraňuje životy. Choďte na vyšetrenie mamografom “.

Tie Bollinger: To máte pravdu.

Dr. Ben Johnos: Ono tá veta je pravdivá, včasná detekcia naozaj zachraňuje životy. Akurát, že mamograf nie je včasná detekcia. Takže stručne povedané, mamografy spôsobujú oveľa viac rakoviny prsníka, než ju detekujú.

Oproti mamografu, dnešný vysoko citlivé infračervené kamery dokážu zachytiť rakovinu v oveľa skoršom štádiu.

Rakovinové bunky majú totiž zrýchlený metabolizmus a teda produkujú aj vyžarujú viac tepla ako zdravé bunky. Infračervená kamera dokáže toto teplo zachytiť už vo veľmi skorých štádiách, niekoľko rokov skôr ako mamograf.

A tiež, ako som už spomenul predtým, infračervená kamera, čiže termograf, nič nevyžaruje, len zachytáva. Preto je to úplne bezpečné vyšetrenie.

Ženy by z uvedených dôvodov mali uprednostniť vyšetrenie na termografiu pred mamografom. Môže im totiž zachrániť život. A to doslova. Bodka.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*