Máte túto jazvičku v hornej časti ľavej ruky? Viete, čo vlastne znamená?

Väčšina z nás vie, že sa jedná o očkovanie z detstva, ale proti čomu? Ide o vakcínu, ktorá bola používaná až do 70. rokov a chráni nás pred vírusom variola, ktorý spôsobuje kiahne. Akonáhle bola injekcia aplikovaná, vznikla bublina a následne chrasta, ktorý sa zahojila priebehu niekoľkých týždňov. Lekári použili rozdvojenú ihlu, ktorá bola ponorená do roztoku. Po preniknutí do kože bolo postupne pridávané malé množstvo roztoku, ktorý tvoril pľuzgieriky. Preto nám zostala kruhová jazva.

Čo sa stane po očkovaní?

Na mieste vpichu dochádza k miernemu opuchu, ktorý trvá 6 – 8 hodín. Potom sa zmenší a za nasledujúcich 6 – 8 týždňov sa objaví iný opuch, pripomínajúci uhryznutie od komára. Tento opuch začína rásť a vytvára pľuzgierik, ktorý praskne, uvoľní kvapalinu a vytvorí malý vriedok. Po jeho uzdravení zostáva jazva, ktorú už všetci dobre poznáme

Po 70. rokoch

V západných krajinách boli po 70. rokoch kiahne vylúčené, takže už nebolo potrebné očkovanie. To len vtedy, ak niekto cestoval do krajín, kde sa vírus variola ešte vyskytoval. V 80. rokoch bol vírus variola úplne odstránený a teraz už nepotrebujeme vakcínu proti kiahňam.

Pokračovanie >

zdroj: www.feelhealthylife.com

Written By
More from Redakcia
Zapečený karfiol s mletým mäsom a smotanovo-cesnakovou omáčkou!
Väčšina z nás vie, že dostať do detí odporúčanú dávku ovocia a...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *