Obklady a odvary na kŕčové žily!

Kŕčové žily trápia obrovskú časť populácie. Ako s nimi ale zatočiť? Liečiť ich musíte nielen zavedenými ľudovými prostriedkami, ale treba na to dodržiavať aj ďalšie pravidlá.

Telo je zložitý organizmus a všetko je prepojené. Preto zároveň s liečbou dodržujte správny pohyb, jedlo aj oddych. Ako na to, to vám poradíme v článku.

Niektorým pohybom sa radšej vyhnite

Ako vyzrieť na kŕčové žily? V prvom rade by bolo dobré, aby ste vedeli, ktorým pohybovým cvičeniam sa radšej vyhnúť aby ste svoj doterajší stav ešte nezhoršili.

Pokiaľ sa venujete každodennému cvičeniu, radšej vynechajte akékoľvek skoky, výpady a drepy. Tieto pohyby obsahuje napríklad klasický aerobik alebo iné príliš aktívne cvičenia či tanca.

Domáca liečba kŕčových žíl bude účinnejšia, ak budete dbať na správne držanie tela, nehrbiť sa a v sede nekrížiť nohy, čím zvierate cievy a narušujete prietok krvi. Pri odpočinku zaujmite polohu, v ktorej sú vaše nohy ľahko nad úrovňou srdca.

Kŕčové žily vyliečite aj správnym jedálničkom

Liečba kŕčových žíl v domácich podmienkach zahŕňa okrem liečebných mastí a správneho cvičenia aj neustále sledovanie výživy. Nadváha, ktorou mnohí ľudia bojujúci s kŕčovými žilami trpia, totiž preťažuje žily a choroba sa tak postupne zhoršuje.

Preto je potrebné problémy s nadváhou bezodkladne riešiť. Cvičte, zaraďte do svojho jedálnička ovocie a zeleninu, vyraďte tučné, korenené a príliš slané jedlá.

Kompresné pančuchy vedú k uvoľneniu

Už ste určite počuli o tom, že veľmi účinným spôsobom, ako sa vysporiadať s kŕčovými žilami, sú kompresné pančuchy. Hrajú významnú úlohu pri zmiernení bolestivých príznakov, ako je vznik opuchov a únava nôh.

Špeciálne pančuchy tak pomáhajú rozložiť záťaž medzi cievami a zlepšujú prietok krvi. Tkanivá tak získavajú lepšiu výživu vďaka správnemu prietoku krvi a nedochádza k tvorbe krvných zrazenín alebo prekrveniu.

Nezabudnite ale, že iba lekár určuje, či kompresné pančuchy môžete použiť.

Voda nohy tiež upokojí

Okrem tradičných metód liečby môžete kŕčové žily liečiť aj vodnými procedúrami. Tento jednoduchý a cenovo dostupný spôsob vám môže pomôcť zbaviť sa nepríjemných príznakov kŕčových žíl.

Najpríjemnejším variantom je kúpeľ v studenej vode. Pre zlepšenie účinku nezabudnite pridať výluh zo šalvie, dubovej kôry alebo harmančeka. Ľadová sprcha alebo potretie nôh drveným ľadom vám dodá elán a dobrú náladu.

Vyskúšať môžete aj plávanie. Dosiahnete tak nielen posilnenie žíl ale aj spevnenie vášho tela. V lete si zájdite zaplávať napríklad na priehradu a v chladnom období neodmietnite návštevu bazéna.

Nohám prospeje liečivý obklad

Jablčný ocot je jedným z najúčinnejších ľudových prostriedkov na kŕčové žily. Rozpustite 2 polievkové lyžice jablčného octu v 1 pohári vody, navlhčite obväz alebo gázu daným roztokom a naneste na boľavé miesta.

Hitom sú aj zemiakové šupky. Uvarte šupky, potom ich ochlaďte a priložte na gázu alebo obväz. Aplikujú sa na poškodenú oblasť tela aj niekoľko hodín.

Nakoniec nezabudnite na odvary

Odvary pomôžu zmierniť bolesť a patria medzi najtypickejšie ľudové recepty na boj s kŕčovými žilami. Napríklad taký odvar zo žihľavy! Zalejte 2 lyžice nahrubo nasekanej žihľavy pohárom vriacej vody.

Nechajte poriadne povariť a potom užívajte asi 3-krát denne po dobu jedného mesiaca. Odvar z nechtíka lekárskeho je tiež veľmi dobrý ľudový liek používaný pri liečbe kŕčových žíl.

Niekoľko lyžíc sušeného kvetu zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať.

Vydržte tak po dobu 1 mesiaca.

Ak je pre Vás článok užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*