Opuchnuté alebo zdurené lymfatické uzliny: 12 zdravotných problémov, ktoré odhalia!

Lymfatické uzliny sa nachádzajú po celom tele a ich hlavnou úlohou je bojovať proti choroboplodným zárodkom, infekciám a iným cudzím látkam. Opuch lymfatických uzlín odhaľuje prítomnosť zdravotného problému, ktorý môže byť spôsobený infekciou, zápalom, abscesom alebo rakovinou.

Najčastejšou príčinou opuchnutých lymfatických uzlín je infekcia. Náhly bolestivý opuch, často v dôsledku poranenia alebo infekcie. Zväčšenie, ktoré sa objavuje postupne a bezbolestne, môže byť za určitých okolností spôsobené rakovinou alebo nádorom.

Infekcie, ktoré bežne spôsobujú zväčšenie lymfatických uzlín a iné ochorenia, sú:

 1. Zubný absces alebo narazený zub
 2. Infekcie uší
 3. Prechladnutie, chrípka a iné infekcie
 4. Urolitída
 5. Mononukleóza
 6. Ústne vredy
 7. Pohlavne prenosné choroby
 8. Tonsilitída
 9. Tuberkulóza
 10. Kožné infekcie
 11. Imunologické alebo autoimunitné poruchy, ako je reumatoidná artritída a HIV
 12. Rakovina najčastejšie leukémia, Hodgkinov lymfóm a non-Hodgkinov lymfóm. Rovnaký problém však môže spôsobiť aj mnoho iných druhov rakoviny.

Čo sú lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny sú súčasťou obranného systému nášho tela, sú prirodzene umiestnené v rôznych častiach tela a pomáhajú filtrovať lymfu a rozpoznávať a bojovať proti choroboplodným zárodkom a infekciám prostredníctvom migrácie lymfocytov a fagocytov.

Lymfatické uzliny sú rozmiestnené na rôznych miestach v skupinách spojených lymfatickými cievami. Telo má približne 600 lymfatických uzlín, ale u zdravých ľudí sú hmatateľné len tie, ktoré sa nachádzajú pod čeľusťou, v podpazuší alebo v oblasti slabín.

Majú oválny tvar a veľkosť od niekoľkých milimetrov do viac ako 1 cm.

Mám pocit, že mám opuchnutú lymfatickú uzlinu, mám sa obávať?

Zväčšené alebo zdurené lymfatické uzliny zvyčajne nie sú dôvodom na obavy. Sú len znakom toho, že váš imunitný systém reaguje na infekciu alebo chorobu.

Opuch lymfatických uzlín je bežným javom a je znakom toho, že zdravý a silný imunitný systém vášho tela pracuje na odstránení infekcie spôsobenej napadnutím vírusmi alebo baktériami.

Väčšinu pacientov možno diagnostikovať na základe starostlivej anamnézy a dobrého fyzikálneho vyšetrenia. Pred prijatím akýchkoľvek ďalších opatrení je potrebné potvrdiť, že opuch je spôsobený lymfatickou uzlinou a určiť patologickú povahu opuchu.

Čo je lymfadenopatia?

Lymfadenopatia znamená abnormálne zväčšenie lymfatických uzlín, a to buď veľkosťou, konzistenciou alebo počtom. Existujú rôzne klasifikácie lymfadenopatie, ale jednoduchým a klinicky užitočným systémom je klasifikácia lymfadenopatie ako:

 • Generalizovaná lymfadenopatia: ak lymfatické uzliny zasahujú do dvoch alebo viacerých nesusediacich oblastí
 • Fokálna alebo lokalizovaná lymfadenopatia: ak sa lymfatické uzliny nachádzajú len v jednej oblasti
  Pri diferenciálnej diagnostike je dôležité rozlišovať medzi lokalizovanou a generalizovanou lymfadenopatiou. U pacientov v primárnej starostlivosti s nevysvetliteľnou lymfadenopatiou sa približne u 3/4 pacientov vyskytuje lokalizovaná lymfadenopatia a u 1/4 generalizovaná lymfadenopatia.

Ak sa zväčšené lymfatické uzliny nachádzajú v dvoch alebo viacerých oblastiach (generalizované zväčšené lymfatické uzliny), zvyčajne to znamená vážnejšie ochorenie, ako napríklad:

 • Autoimunitné ochorenia (napr. systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída)
 • Toxoplazmóza
 • pohlavne prenosné choroby (napr. HIV, syfilis)
 • Bakteriálne infekcie (napr. brušný týfus)
 • vírusové infekcie (napr. osýpky, infekčná mononukleóza/Epstein-Barrovej choroba)
 • Rakovina (napr. lymfóm, leukémia)
Zdieľajte tieto užitočné informácie aj ďalej…

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*