Všetci ľudia s modrými očami majú spoločnú jednu zvláštnu vec, ktorá je čudnejšia než ste si mohli myslieť.

Hovorí sa, že oči každého z nás sú jedinečné. Hnedej, zelenej, sivej, modrej a rôzne ďalšie variácie našich zrakových orgánov, bez ktorých by sme si život predstaviť nevedeli, ukrývajú mnohé tajomstvá.

Na internete nájdete mnoho zaujímavostí o farbách očí, ale dnes sa pozrieme na jedny špecifické, a to modrej. Vedci totiž nedávno zistili šokujúce spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami.

Modrookí ľudia sú vraj väčšinou energickí, priateľskí a úprimní. Hovorí sa, že najviac modrookých ľudí nájdeme v Estónsku a očividne to nie je náhoda.

Vedci nedávno zistili šokujúce spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami a tým, že všetci majú jedného spoločného predka.

Ako je to možné?

Podľa výskumu pochádzajú gény každého modrookého človeka z osoby, ktorá žila asi pred 10 000 až 6000 rokmi. Jednalo sa o Európana, u ktorého sa vyvinula špecifická mutácia, ktorá dnes zodpovedá modrému sfarbenie očí.

Pôvodne mali všetci obyvatelia Zeme oči hnedé. Postupom času však gén nazývaný OCA2 mutoval a vytváral tak zmeny pigmentu.Vznikali rôzne odtiene hnedej, zelená, šedej a najväčší rarita – modrá. S týmito vedomosťami mohli vedci pátrať po pôvodcovi „modrého génu“. Všetky hľadanie však boli až donedávna neúspešné.

Nedávno vedci totiž objavili nový gén HERC2, ktorý blokuje účinky génu OCA2, ktorý určuje množstvo hnedého pigmentu. Tento gén sa do našich európskych očí dostal v dávnej minulosti, kedy začali obyvatelia Afriky vo veľkom migrovať do Európy. Z toho vedci zistili, že čisto modré oči pochádzajú z jediného človeka, ktorý nebol zasiahnutý nových génom.

Článok pokračuje na druhej strane >

Written By
More from Redakcia
EXTRA NADÝCHANÁ domáca bublanina s ovocím pripravená už za 25 minút!
Zákusky na štýl bublaniny s ovocím vídame na stoloch našich babičiek celkom...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *