Vylievate olej po vyprážaní do drezu alebo do záchoda? Robíte obrovskú chybu! Pozrite sa, čo to môže spôsobiť.

Je to klasický prehrešok, ktorý sa nedeje len na Vianoce. Tuky z kuchyne vyliate do kanalizácie pritom môžu napáchať škody nielen vám. V krajnom prípade stuhnú a upchajú celú stoku.

Odstraňovanie škôd je pritom veľmi nákladné. A ešte drahšia je náprava v prípade, keď sa tuky dostanú až do čistiarní odpadových vôd.

Mnohí z nás si myslia, že ak do oleja pridáme čistiaci prostriedok, nie je to také zlé. Opak je pravdou. Olej je najčastejšou príčinou upchatia odpadu a je zlý pre životné prostredie.

Použitý olej nechajte vychladnúť, preceďte ho cez gázu alebo jemné sitko a odovzdajte na zberné miesto. Napríklad čerpacie stanice Slovnaft už takmer rok ponúkajú možnosť odovzdať olej na benzínkach.

Použitý olej po novom zbiera aj Kaufland. Tento reťazec umožňuje zber odpadu vrátane plechoviek, papiera či skla v rámci projektu Zelený Kaufland.

Ak vám z rôznych dôvodov nezáleží na recyklácii, alebo máte oleja iba trochu, vyhoďte ho radšej do koša. Najlepšou možnosťou je dať ho do nejakej nádoby, ideálne krabice od džúsu, či nepotrebného zaváraninového pohára. Až potom môže putovať do koša.

Pokračovanie článku >

Written By
More from Redakcia
Smotanový dezert snov s pudingom pripravený BEZ PEČENIA! Chutí priamo božsky!
Niektoré návštevy majú bohužiaľ vo zvyku chodiť neohlásené. Vás však ani taká...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *