Vypadli vášmu dieťaťu mliečne zuby? V žiadnom prípade ich nevyhadzujte! Pozrite sa prečo.

Mliečne zúbky začínajú deťom vypadávať okolo piateho až šiesteho roku. Väčšina rodičov vypadnutý zub vyhodí, niektorí si ho schovávajú na pamiatku. V zahraničí dokonca existuje zúbková víla, ktorá zúbok schovaný pod vankúšom, vymieňa za darčeky či peniaze.

Prečo by ste ale vypadnuté mliečne zuby nemali vyhadzovať?

Dôvodom sú kmeňové bunky. Jedna zo štúdií totiž preukázala, že práve mliečne zuby ich v sebe obsahujú dosť podstatné množstvo. Čo sú ale vlastne tie kmeňové bunky zač? Ide o také bunky, ktoré dokážu zmeniť svoju funkciu a následne pracovať ako iné bunky. Vďaka tomu môžu vo svojej podstate nahradiť tie poškodené alebo opotrebované. Znie to neuveriteľne, ale kmeňové bunky tak môžu vytvoriť tkanivo alebo orgán.

Využívanie liečby pomocou kmeňových buniek je síce ešte len v plienkach a skôr vo fáze výskumov a experimentov, už teraz je však jasné, že má pred sebou veľkú budúcnosť. Je možné ich totiž využiť pri liečbe mnohých ochorení ako napríklad:

Parkinsonova choroba
Alzheimerova choroba
roztrúsená skleróza
diabetes
popáleniny
artritída
poškodený zrak či sluch
poranená miecha
artróza
inkontinencia
rakovina a ďalšie

Kmeňové bunky sa nachádzajú v rôznych častiach tela, jedným z nich sú aj mliečne zuby. Ak teda vášmu dieťaťu vypadne mliečny zub, uschovajte si ho. Nikdy neviete, kedy sa môže hodiť.

Pokračovanie článku >

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*