10 najčastejších chorôb, ktoré nás môžu všetkých zabiť! Piate ochorenie nás prekvapilo!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pravidelne skúma príčiny úmrtí. V nasledujúcich 10 bodoch sme zozbierali najčastejšie civilizačné choroby, ktoré boli a stále sú príčinou väčšiny úmrtí.

Ak sme si vedomí týchto ochorení, môžeme si predĺžiť život o niekoľko rokov, ak budeme venovať náležitú pozornosť liečbe a rekonvalescencii.

 • 1. Koronárna choroba srdca
  Ide o typ srdcového ochorenia, pri ktorom dochádza k poruche zásobovania srdca kyslíkom a zhoršuje sa krvný obeh v tele. Dochádza k poruchám srdcového rytmu, srdcovým záchvatom a smrti srdca, srdcovému zlyhaniu, ktoré spôsobuje smrť. V roku 2008 zomrelo na celom svete 7 250 000 ľudí s týmito príznakmi.
 • 2. Mozgová príhoda alebo mŕtvica
  Za jediný rok zomrie 6 150 000 ľudí. Zvyčajne je náhla a neočakávaná, je to jeden z najnebezpečnejších “zabijakov”. Cievna mozgová príhoda je spôsobená nedostatkom kyslíka v nervových bunkách a medzi jej príznaky patrí silná bolesť hlavy, rozmazané videnie, závraty, nevoľnosť, zmätenosť, ochrnutie tváre alebo ochrnutie ruky či nohy.
 • 3. Ochorenia dýchacích ciest: Patria sem rôzne ochorenia, ako je prechladnutie, chrípka, astma, zápal pľúc alebo alergie. Hoci sú tieto ochorenia ľahko liečiteľné a zdajú sa byť neškodné. Je dôležité včas liečiť všetky zdanlivo neškodné ochorenia a nečakať, kým samé zmiznú.
 • 4. Pľúcne ochorenia
  Štvrtá celosvetová príčina smrti. Najčastejším príznakom sú ťažkosti s dýchaním a bolesť pľúc. Fajčenie zohráva rozhodujúcu úlohu v 80 % prípadov, pričom ročne pripraví o život viac ako 3 000 000 ľudí na celom svete.
 • 5. Hnačkové ochorenia: Najčastejšia príčina úmrtia, najmä v rozvojových krajinách. Na túto chorobu zomierajú najmä deti, ktoré jedia veľa nezdravých potravín. Medzi najnebezpečnejšie hnačkové ochorenia patrí dyzentéria, cholera, brušný týfus a črevná tuberkulóza. Ťažká hnačka vedie k dehydratácii, na ktorú ročne zomrie viac ako 2 000 000 ľudí vrátane mnohých detí.
 • 6.Svetová zdravotnícka organizácia sa už roky snaží zvýšiť povedomie o závažnosti AIDS a HIV. Vírus HIV sa šíri prostredníctvom imunitnej nedostatočnosti, pohlavne prenosných chorôb, transfúzie krvi a neinfikovaných zdravotníckych pomôcok, ako sú injekčné striekačky. AIDS skôr či neskôr vedie k smrti. Na tieto ochorenia zomiera ročne viac ako 1 500 000 ľudí.
 • 7. Rakovina pľúc
  Rakovina, najmä rakovina pľúc, si každoročne vyžiada najviac životov. Najčastejšie sa vyskytuje medzi pravidelnými fajčiarmi a každoročne pripraví o život viac ako 1 milión ľudí.
 • 8. Tuberkulóza
  Bakteriálna infekcia, ktorá zvyčajne zasahuje pľúca. Obzvlášť nebezpečné je to pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a geneticky predisponovaných ľudí. Tí, ktorí nedostanú naliehavú lekársku pomoc, môžu zomrieť. Napriek tomu každý rok zomrie 1,34 milióna ľudí.
 • 9. Cukrovka
  Jedno z metabolických ochorení. Zvýšená hladina cukru v krvi spôsobuje trvalé poškodenie organizmu, poškodzuje orgány a nervy. Neskoršie účinky zahŕňajú srdcové infarkty, mŕtvicu a problémy s krvným obehom. Okrem toho na túto chorobu každoročne zomiera 1,26 milióna ľudí.
 • 10. Dopravné nehody
  Keďže jedinou príčinou smrti nie je choroba, dopravné nehody napriek tomu patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Preto je dôležité byť opatrný od detstva až po starobu, pretože vo väčšine prípadov nie je problém spôsobený vlastnou vinou. Takéto úmrtia si každoročne vyžiadajú viac ako 1 milión životov.

Dúfame, že sa nám vďaka uvedeným 10 bodom podarilo pomôcť každému, aby sa včas liečil na všetky choroby a aby vo všetkých prípadoch zohľadnil ich význam. Raz ročne sa odporúča aj podrobná lekárska prehliadka, ktorá môže zabrániť mnohým ochoreniam.

Zdieľajte tieto informácie aj s ostatnými na Facebooku.
Written By
More from redakcia
Recept na perfektne upečenú rybu: Bežná večera, ktorá sa zmení na slávnostnú!
Ingrediencie: ryby – 400 g soľ – 10 g čierne korenie –...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *