10 NAJSILNEJŠÍCH DOPLNKOV A BYLÍN PROTI CANDIDE!

Za kandidózu – plesňové ochorenie – sú zodpovedné huby (kvasinky) rodu Candida, najmä Candida albicans. Príznaky kandidózy sú pretrvávajúce a znepríjemňujú život, ale zbaviť sa húb z tela nie je vôbec jednoduché. Existujú však prírodné doplnky a bylinky, ktoré tento proces uľahčujú.

Kandidóza alebo pásový opar

Kandidóza, známa aj ako gastrointestinálna mykóza alebo drozd, je spôsobená Candidou albicans – mikroorganizmami, ktoré patria k prirodzenej bakteriálnej flóre.

Ich malý počet je v našom tele prítomný neustále a nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.

Zdravotné problémy začínajú pri nadmernom raste týchto húb, ktorý je okrem iného spôsobený liečbou antibiotikami, užívaním perorálnej antikoncepcie, obezitou, nedostatkom vitamínov (najmä skupiny B), stravou s veľkým množstvom cukru a rafinovaných sacharidov.

V dôsledku premnoženia húb Candida sa môžu vyskytnúť hnačky alebo plynatosť, depresívne stavy, alergie, gastroezofageálny reflux, syndróm dráždivého čreva, časté infekcie dýchacích ciest, močových ciest alebo pohlavných orgánov, onychomykóza, kožné alebo dokonca vaginálne infekcie.

Aké bylinné produkty a doplnky stravy pomáhajú poraziť kandidózu?
č. 1 – kyselina kaprylová

Tento prírodný antimykotický extrakt z kokosovej palmy účinne ničí kandidu. Kyselina kaprylová napodobňuje mastné kyseliny produkované normálnou črevnou flórou, ktoré sú hlavným faktorom pri kontrole organizmu nad Candidou.

Úspešne sa používa na liečbu ľudí s ťažkou kandidózou.

Odporúčané dávkovanie sa líši, ale dobré výsledky liečby Candidy sa dosiahli s 1000 až 2000 mg v kapsulách s pomalým uvoľňovaním, ktoré sa užívajú trikrát denne počas jedla.

č. 2 – kyselina undecylénová

 

Ide o mastnú kyselinu získanú z ricínového oleja, ktorá sa považuje za bezpečný prírodný antimykotický prostriedok so širokým spektrom účinku. Jej účinok je zvyčajne silnejší ako účinok kyseliny kaprylovej pri liečbe Candidy.

Výskum publikovaný v časopise Journal of American Medical Association jasne poukazuje na súvislosť medzi vaginálnou kvasinkovou infekciou a premnožením Candidy v tráviacom trakte a na pozitívny účinok kyseliny undecylénovej pri inhibícii morfogenézy Candidy.

Rovnako ako pri kyseline kaprylovej je dôležité používať kapsule s pomalým uvoľňovaním kyseliny undecylénovej, jednu 200 mg kapsulu dvakrát denne.

č. 3 – cesnak

Cesnak bol predmetom mnohých celosvetových štúdií zaoberajúcich sa jeho antimikrobiálnymi a antimykotickými vlastnosťami. Potvrdili sa aj jeho účinky na Salmonella typhimurium a Escherichia coli, dva mimoriadne aktívne mikroorganizmy.

Cesnak je mimoriadne účinný proti kvasinkám a plesniam.

Možno ho ľahko zaradiť do jedálnička ako prírodný liek na kandidu, používať ako korenie do varených jedál alebo konzumovať surový.

Odporúčaná dávka je 400 až 600 mg trikrát denne s jedlom (doplnky stravy by mali obsahovať približne 4000 mcg alicínu v jednej kapsule) alebo jeden strúčik čerstvého cesnaku denne.

č. 4 – berberín

Berberín je prírodná antimykotická látka, ktorá má široké spektrum antibiotickej aktivity proti baktériám, prvokom a hubám. Ukázalo sa, že účinok berberínu na Candida albicans je silnejší ako väčšina liekov bežne používaných na tieto patogény.

Okrem toho berberín inaktivuje nielen Candida albicans, ale aj desať ďalších druhov húb.

Jeho účinok zabraňuje premnoženiu Candidy po užívaní antibiotík a tiež pomáha obnoviť priateľskú črevnú bakteriálnu flóru. Okrem schopnosti ničiť baktérie, kvasinky a vírusy berberín pôsobí aj proti hnačke a posilňuje imunitný systém.

Odporúča sa pripraviť nálev z 1 až 2 g sušenej kôry alebo koreňa Berberis vulgaris alebo Hydrastis canadensis a piť ho trikrát denne alebo užívať 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky tekutého extraktu týchto rastlín trikrát denne.

č. 5 – Echinacea

Echinacea angustifolia alebo ihličnan je silný antivírusový a antimykotický prostriedok a posilňuje imunitný systém. Odporúčané dávkovanie doplnkov v kapsulách je 750 až 1500 mg denne v rozdelených dávkach.

č. 6 – extrakt z hroznových jadierok

Extrakt z hroznových jadierok je osvedčený antibakteriálny, antivírusový, antiparazitárny a antimykotický prostriedok s vysokou úspešnosťou pri odstraňovaní Candidy. Na doplnenie proti plesňovým ochoreniam sa odporúča 100 až 200 mg extraktu denne.

č. 7 – oreganový olej

Olej z oregana obsahuje silné prírodné antimykotické zlúčeniny. Vedľajšie účinky užívania sú minimálne, hoci sa môžu vyskytnúť alergické reakcie.

V jednej štúdii sa zistilo, že oreganový esenciálny olej aj samotné oregano vykazujú vysokú antimykotickú aktivitu proti candidám citlivým na flukonazol.

Ak je to možné, oreganový olej by sa mal užívať zapuzdrený v črevnom obale, ktorý oneskorí jeho uvoľňovanie, kým sa dostane do tráviaceho traktu.

Odporúčaná dávka na liečbu kandidy je 300 až 600 mg denne.

č. 8 – pau d’arco

Vnútorná časť kôry juhoamerického stromu rodu Tabebuia impetiginosa z čeľade Bignoniaceae má dlhú históriu ľudového používania na liečbu rôznych ochorení.

Vedci dokázali, že výťažky z pau d’arco (obsahujúce lapachol) majú silnú antimykotickú aktivitu a sú obzvlášť účinné proti Candida albicans.

Pau d’arco je prírodná protiplesňová bylina, ktorá sa bežne užíva vo forme čaju, odvaru alebo tinktúry niekoľkokrát denne (podľa pokynov na obale).

č. 9 – aloe vera

Šťava z aloe vera je silný prírodný protiplesňový rastlinný liek. Môže sa piť na obnovenie normálnej črevnej bakteriálnej flóry alebo sa môže aplikovať lokálne.

Každý, kto má problémy s Candidou, by mal dvakrát denne užívať jednu alebo dve čajové lyžičky šťavy z aloe vera rozmiešanej vo vode ako prírodný antimykotický doplnok.

č. 10 – olivový olej

Olivový olej obsahuje kyselinu olejovú, ktorá je ďalším prírodným antimykotickým prostriedkom zabraňujúcim rastu Candidy. Odporúčané množstvo olivového oleja je šesť čajových lyžičiek denne rozdelených do troch dávok.

Môže sa užívať bezprostredne pred jedlom alebo po jedle, prípadne sa pridáva do jedla (do šalátov alebo varenej zeleniny).

Pri boji proti rastu Candidy treba mať na pamäti stravovacie odporúčania, pretože čím zdravší je črevný trakt, tým menšia je šanca na rast a inváziu Candidy.

Hlavnou stratégiou by malo byť vyhýbanie sa potravinám, ktoré huby živia, ako je cukor a rafinované sacharidy (napríklad výrobky z bielej múky). Mali by ste sa tiež vyhýbať konzumácii veľkého množstva tuku a vystaveniu vysokej hladine stresu, ktoré môžu v tráviacom systéme vytvoriť kyslé prostredie.

Ďalšia podpora prírodnými protiplesňovými doplnkami a bylinami uvedenými vyššie bude určite veľmi prospešná.

Zdieľajte tento článok na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*