10 symptómov, ktoré naznačujú, že ste mali tichú mŕtvicu a že čoskoro môže prísť ďalšia…

Tiché ťahy obvykle zostávajú bez povšimnutia. Nedávne štúdie amerických vedcov ukazujú, že viac ako 10 % zdanlivo zdravých ľudí prekonalo „tichú“ mŕtvicu. A pokiaľ nepodniknú žiadne kroky, môžu sa pripraviť na prítomnú mŕtvicu.

Rozmazané videnie/Strata zraku

Celý proces začína najskôr vo vašich očiach. Môže postihnúť jedno alebo obe vaše oči. Asi 44 % pacientov s mozgovou príhodou zažilo stratu zraku pred ich mozgovou príhodou.

Náhla bolesť hlavy/vertigo

Vertigo sa takmer vždy vyskytuje u žien mladších ako 45 rokov. Je to jasný znak, že by ste sa mali čo najskôr poradiť so svojím lekárom.

Problémy s rozprávaním a porozumením reči

V niektorých častiach dňa sú drobné zmätky často nepovšimnuté. Pocit delíria a schopnosť hovoriť často vedie k zmätku.

Strata rovnováhy / problémy s chôdzou

Nečakaný pocit celkovej slabosti a malátnosti horných a dolných končatín môže naznačovať mozgovú príhodu. Niektorí pacienti trpia paralýzou a kolapsom. Paralýza je bežným znakom mŕtvice a rozhodne si vyžaduje lekársku pomoc.

Tu je dobrý test na tento príznak. Roztiahnite ruky široko s dlaňami nahor a držte ich v tejto polohe 10 sekúnd. Ak jedna z vašich rúk klesne, vaše svaly sú slabé.

Bolesť na (jednej strane) tváre

Mŕtvica nie je vždy sprevádzaná bolesťou, ale ak pocítite náhlu bolesť, ktorá vás bodne v končatinách alebo na jednej strane tváre, je možné, že čoskoro budete mať mŕtvicu.

Bolesti hlavy a migréna

Toto je tiež bežný príznak mŕtvice. Vedci zistili, že 588 ich dobrovoľníkov, ktorí mali mozgovú príhodu s ostrou bolesťou hlavy, boli mladí jedinci, ktorí sa často stretávali s migrénou. Štúdie ukázali, že je to bežnejšie u žien.

Paralýza tváre

Je to jeden z najčastejších príznakov mŕtvice a zvyčajne je paralyzovaná iba jedna strana tváre.

Únava

Podľa štúdií sa ženy často stretávajú s únavou, zmätenosťou a dezorientáciou, čo nie je prípad mužov. Každý z nich je jasným znakom mŕtvice.

Škytavka (čkanie)

Tento skorý príznak je bežnejší u žien. Mŕtvica napáda dýchacie centrum v mozgu a tak spôsobuje škytavku.

Neschopnosť nadýchnuť sa

Náhla strata dychu a ťažkosti s dýchaním sú často prítomné u pacientov s mŕtvicou. K srdcovej arytmii dochádza v dôsledku nedostatku kyslíka.

Prevencia je vždy najlepším liekom. Jedzte zdravo, buďte aktívnejší a dobre spite. Obmedzte alkohol a cigarety a dávajte väčší pozor na svoju váhu.

Zdieľajte tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*