10 varovných signálov, že sa vaše telo vyrovnáva s príliš veľkým stresom!

Áno, stres ovplyvňuje nielen vašu náladu a správanie, ale aj procesy v tele. Ak dokážete čítať príznaky, môžete nájsť riešenie skôr.

Nekontrolovaný stres prispieva k mnohým zdravotným problémom, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a iné srdcové choroby.

Stresová reakcia je prirodzený fyziologický proces a môže mať pozitívny účinok, ak sa vyskytuje zriedkavo, ale keď sa stane neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, môže spôsobiť veľké škody.

Pozrime sa, aké signály vysiela vaše telo, keď sa musí vyrovnať s príliš veľkým stresom.
 • 1 – Ťažkosti so sústredením
  Je ťažšie sa sústrediť, keď ste pod stresom, a keď je zdrojom stresu práca alebo činnosť, ktorú vykonávate, stáva sa to začarovaným kruhom. Veľmi dôležitá je pravidelná relaxácia, meditácia alebo v krajnom prípade zmena zamestnania.
 • 2 – Ťažkosti so spánkom
  Je to jeden z najčastejších príznakov príliš stresujúceho života.
 • 3 – Je ľahké stratiť náladu: Zo zabehnutých koľají vás teraz môže dostať takmer ktokoľvek, nielen váš šéf alebo kolegovia, ale aj váš partner a priatelia. Poškodzuje to aj vaše medziľudské vzťahy.
 • 4 – Vaše telo nie je zbavené stresu
  Máte pocit, že neexistuje žiadna jasná príčina, a napriek tomu ste znepokojení. Hryziete si nechty, trháte si vlasy, trasiete nohami alebo vykonávate iné podobné opakované pohyby.

 • 5 – Vracanie/príjemný pocit na vracanie: Stres a úzkosť často vyvolávajú nevoľnosť alebo vracanie, ktoré sa môžu vyskytovať každý deň v rovnakom čase alebo v súvislosti s podobnými činnosťami. Je dôležité piť veľa vody a relaxovať.
 • 6 – Vypadávajú vám vlasy
  Vypadávanie vlasov môže mať niekoľko príčin, jednou z nich je stres. Počas veľkého stresu vám môže v krátkom čase vypadnúť až 70 % vlasov.
 • 7 – Krvácanie z nosa
  Súvisí to s hypertenziou vyvolanou stresom, ktorá môže spôsobiť ľahšie praskanie tenších kapilár v nosovej sliznici.
 • 8 – Strata pamäte: Ak zistíte, že si sotva pamätáte, čo bolo povedané počas stresujúceho stretnutia, môže to byť dôsledok zmenšovania hipokampu. Chronický stres ovplyvňuje túto oblasť, ktorá je zodpovedná za krátkodobú pamäť.
 • 9 – Znížená imunita
  Počas stresových období môže imunitný systém výrazne zoslabnúť. Produkcia hormónov a črevná flóra sa môžu dostať do nerovnováhy. Častejšie sa cítite zle, častejšie padáte z nôh.
 • 10 – Výdatné potenie
  Každý človek sa viac potí, keď je v strese, ale niektorí ľudia môžu pociťovať extrémne potenie aj v situáciách, ktoré zdanlivo nie sú stresové, pričom najviac sa potia podpazušie, dlane a chodidlá. Pomôcť vám môže joga a meditácia.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*