3 bežne užívané lieky proti bolesti, ktoré môžu spôsobiť stratu sluchu a nikto o tom nevie!

Najjednoduchším riešením náhle vzniknutej alebo chronickej bolesti je siahnuť po lieku, ktorý vám poskytne okamžitú úľavu. Príležitostné užívanie liekov môže byť dobre tolerované, ale pravidelné užívanie liekov proti bolesti by ste mali konzultovať so svojím lekárom.

Je veľmi dôležité byť opatrný pri užívaní najobľúbenejších liekov proti bolesti, aspirínu, ibuprofénu a paracetamolu. Vo viacerých štúdiách sa preukázalo, že tieto lieky majú vplyv na zhoršenie sluchu.

Dve pútavé štúdie

Mužov sledovali 18 rokov a skúmali účinky týchto liekov na zdravie. Zistilo sa, že Aspirín spôsobuje 28% zvýšenie výskytu straty sluchu, ak sa užíva 1 až 4 roky, ale po uplynutí tejto doby sa nezvýšil. Na druhej strane, pri pravidelnom užívaní ibuprofénu a paracetamolu počas viac ako jedného roka sa preukázalo trvalé zvýšenie rizika. Po štyroch rokoch to bol nárast o 33 %.

Zistilo sa tiež, že ovplyvňujúcim faktorom bol aj vek. Zistilo sa, že vo veku do 60 rokov sa riziko v priebehu času neustále zvyšuje, ale vo veku nad 60 rokov sa toto zvyšovanie zastavuje alebo nie je významné.

U žien sa uskutočnila 14-ročná štúdia sledovania a zistili sa podobné výsledky. Ženy mladšie ako 50 rokov, ktoré užívali lieky proti bolesti dvakrát týždenne alebo častejšie, boli vystavené väčšiemu riziku straty sluchu.

Je dôležité vždy dodržiavať odporúčania týkajúce sa užívania liekov, pretože nadmerné užívanie môže viesť k nezvratnému poškodeniu. V súčasnosti sú na trhu stovky výrobkov na ochranu sluchu a uší.

Mnohé z nich môžu pri pravidelnom užívaní aj v malých dávkach spôsobiť dočasnú alebo trvalú stratu sluchu, hučanie v ušiach, citlivosť, problémy s rovnováhou a citlivosť na tlak,” uvádza portál dailydoctor.

Ak Vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Úžasný recept na banánovú tortu: Je to dokonalý dezert!
Ingrediencie: 300 g zmäknutého nesoleného masla 450 g hladkej múky 2 lyžice...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *