5 dôvodov, prečo sa s pribúdajúcim vekom ochladzujeme a čo robiť…

Zmeny v metabolizme a zložení tela, ako aj lieky sú len niektoré z faktorov, ktoré vysvetľujú, prečo s pribúdajúcim vekom prechladneme. Jednou z nevyhnutností starnutia je väčšia citlivosť na chlad.

Odráža sa to v obraze starej mamy, ktorá má doma sveter, keď vnúčatá sedia v šortkách. Prečo je to tak?

Alayne Marklandová, docentka medicíny na oddelení gerontológie, geriatrie a paliatívnej starostlivosti na Alabamskej univerzite v Birminghame, okrem cenných rád, ako sa cítiť teplejšie, podáva aj vysvetlenie.

1. Znížený krvný obeh

Krvné cievy v priebehu rokov strácajú svoju elasticitu, čo vedie k zníženiu ich funkčnosti a neschopnosti tela udržať teplo. Studené končatiny teda naznačujú možný problém s krvným obehom.

2. Koža sa “zoštíhľuje”

Na pokožke môžeme vidieť zuby času, vrásky a známky starnutia, ale postihnuté sú aj vnútorné vrstvy pokožky. So starnutím v podstate dochádza k úbytku podkožného tuku, ktorý pôsobí ako izolant a udržiava teplo.

3. Zmeny metabolizmu

Rýchlosť metabolizmu, teda počet kalórií, ktoré telo spáli v stave pokoja, sa s vekom znižuje a po 50. roku života dosahuje až 30 %. Hoci sa znížený metabolizmus spája najmä s takzvanými “senilnými” chorobami, na vine môžu byť aj zmeny chemických procesov v tele.

Spomalenie metabolizmu ovplyvní premenu potravy na energiu, podporu dýchania, krvného obehu a trávenia, ako aj ďalšie životne dôležité funkcie, ktoré závisia od metabolizmu.

Stačí si spomenúť na vyššie uvedený príklad obmedzeného krvného obehu, s tým rozdielom, že v tomto prípade nie sú na vine stuhnuté cievy.

4. Zdravotné problémy

Podľa odborníka je príčinou toho, že s pribúdajúcim vekom sa ochladzujeme, aj množstvo chorôb a zdravotných ťažkostí súvisiacich so starobou. Ochorenia srdca, obličiek a anémia môžu obmedziť krvný obeh v tele.

Ochorenia štítnej žľazy, ako napríklad hypotyreóza, sa podieľajú na fungovaní metabolizmu, ktorý je dôležitým regulátorom telesnej teploty.

Periférna diabetická neuropatia spôsobuje pocit chladu a necitlivosti v končatinách a zvyšuje pravdepodobnosť podchladenia.

5. Nežiaduce účinky liekov

Antihypertenzíva, ako sú betablokátory a blokátory kalciových kanálov, sú často zodpovedné za chladné končatiny.

Tipy na udržanie teploty:
  • Nastavte ohrev na najmenej 20-21 °C.
  • Izolujte okná, aby ste zabránili tepelným stratám.
  • V chladných dňoch sa teplo oblečte, aj keď zostávate v interiéri.
  • Teplo sa oblečte a na spanie použite ďalšie prikrývky.
  • Udržujte si zdravú hmotnosť s potrebným množstvom tuku.
  • Obmedzte alkohol, ktorý zvyšuje straty tepla z tela.
  • Ak idete von za daždivého počasia, noste plášť do dažďa a v prípade premoknutia sa okamžite prezlečte.
Podeľte sa o tento užitoćný článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *