5 skrytých dôvodov, prečo vaše telo zadržiava vodu. Verte, že to nie je banalita, hlavne dôvod 3!

Mnohí z nás často bojujú so zadržiavaním vody, cítia sa nafúknutí, chorí a nepríjemne. V takom prípade sa určite začnete pýtať, čo sa deje s vaším telom, prečo zadržiavate vodu a ako sa jej môžete zbaviť. K tomuto javu dochádza, keď sa v tele hromadí voda a telo ju nedokáže samo vylúčiť.

To spôsobuje, že vyzeráte a cítite sa opuchnutí. Tento zdravotný problém môže byť spôsobený viacerými príčinami. Keď zistíte zdroj problému, môžete sa ho aj zbaviť. Ak s ním máte dlhodobé problémy, povedzte to svojmu lekárovi.

1. Lieky

Niektoré lieky na predpis majú ako vedľajší účinok zadržiavanie vody. Vždy to môžete zistiť prečítaním príbalového letáku, takže ak máte s týmto problém a užívate akýkoľvek liek na predpis, pozrite sa v prvom rade do škatuľky.

Ak užívate antidepresíva, betablokátory alebo lieky na krvný tlak, môžete zaznamenať tieto vedľajšie účinky. Tento účinok však môžu mať aj bežne dostupné lieky proti bolesti (aspirín, ibuprofén).

2. Vysoký príjem sodíka

Nasledujúci dôvod je vám známy. Hoci telo potrebuje sodík, strava s vysokým obsahom sodíka môže viesť k zadržiavaniu vody, nadúvaniu a priberaniu.

Ak si aj napriek tomu chcete vychutnať jedlá plné chuti, zvoľte menej soli a viac byliniek a korenia. Na dochutenie môžete použiť cesnak, rascu, oregano, šalviu alebo korenie.

Uvidíte, že jedlo bude chutné a znížite príjem sodíka, čo vášmu telu veľmi pomôže. Soľ je dôležitá pre správne fungovanie organizmu, ale zároveň to s ňou nesmiete preháňať, inak bude mať veľmi negatívny vplyv na vaše zdravie.

3. Problémy so srdcom

Ochorenie srdca môže spôsobiť zadržiavanie tekutín v tele. Najčastejšie sa vyskytuje na nohách, členkoch, chodidlách a bruchu.

Z tohto dôvodu by ste mali poznať príznaky srdcových ochorení a chodiť na preventívne prehliadky k lekárovi, ktorý dokáže odhaliť mnohé zdravotné problémy vrátane problémov so srdcom.

4. Hormóny

Ženy počas menopauzy často pociťujú nadúvanie a zadržiavanie vody. Ak je hladina estrogénu u ženy príliš vysoká alebo progesterónu príliš nízka, môže to spôsobiť mnohé zdravotné problémy vrátane zadržiavania tekutín.

Rovnaké problémy sa však môžu vyskytnúť aj počas menštruačného cyklu. Poraďte sa so svojím gynekológom a vyskúšajte potraviny, ktoré môžu vyrovnať hladinu hormónov v tele.

5. Neaktívny životný štýl

Každodenný život veľkého počtu ľudí zahŕňa dlhé hodiny sedenia alebo státia. V dôsledku takéhoto životného štýlu bez pohybu a športu sa môžete stretnúť s mnohými zdravotnými problémami.

Môžete si napríklad všimnúť opuchnuté nohy alebo členky.

Dbajte na pravidelný pohyb. Krv musí prirodzene cirkulovať v celom tele počas celého dňa. Pritom stačí vymeniť výťah za schody a pridať do svojho dňa pravidelné prechádzky alebo 15-30 minút cvičenia denne.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*