5 SOS pohybov pre zdravé črevá. Gastroenterológ tvrdí: “Väčšina z nich nie je o strave!”

Dodržiavajte rady odborníkov pre zdravie tráviaceho traktu. Väčšina z nich nie je o strave!

Tráviace problémy, ako je pálenie záhy, nadúvanie, zápcha a plynatosť, odrážajú dianie v našom tele. “Normálne funkcie organizmu časom strácajú časť svojej účinnosti,” vysvetľuje Dr. Gerard Mullin, gastroenterológ z Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Hnacou silou zmien v zdraví čriev sú zmeny žalúdočných kyselín, črevnej imunity a črevnej mikroflóry – komplexného systému baktérií v našom tráviacom systéme.

Keď sú črevá v dobrom stave, je menej pravdepodobné, že sa u nás vyskytnú škodlivé zápaly a poklesy imunity, vysvetľuje Dr. Mullin. Dodržiavajte odporúčania odborníkov na zdravie čriev a ochranu tráviaceho traktu, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť so stravou.

  • Jedzte správne potraviny. Vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu poskytuje potrebnú vlákninu na podporu dobrých baktérií a zdravia čriev.
  • Ak sa stravujete podľa západného štýlu, určite máte 40-50 % nedostatok vlákniny, preto urobte opatrenia a zaraďte do svojho jedálnička prospešné mikroorganizmy. Potraviny bohaté na prospešné mikroorganizmy sú kefír, jogurt, kyslá kapusta a fermentačné produkty, ako sú uhorky!
  • Dostatok spánku. Nedostatočný spánok je spojený s vyššou mierou obezity, ktorá je zasa podkladom pre množstvo tráviacich porúch. Pohybujte sa. Cvičenie je najlepší spôsob, ako regulovať telesnú hmotnosť a predchádzať tráviacim problémom.
  • Zvládanie stresu. Menej stresu, menej pálenia záhy, vysvetľuje Dr. Mullin. Vyskúšajte relaxačné terapie spolu s ďalšími technikami odpútania pozornosti.
  • Liečba úzkosti a depresie. Duševná nálada a zdravie tráviaceho traktu sú úzko prepojené prostredníctvom mozgovo-črevnej osi.

Táto súvislosť je obzvlášť silná v prípadoch gastrointestinálnych problémov, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva.

Podeľte sa o tento zaujímavý článok aj s ostatnými na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*