5 varovných príznakov, že čoskoro môžete mať herniu disku!

Naša chrbtica sa skladá z 24 pravých stavcov (7 krčných, 12 chrbtových a 5 bedrových) a 9-10 nepravých stavcov. Medzi stavcami sa nachádzajú chrupavkové platničky, ktoré sa skladajú z vonkajšieho vláknitého prstenca a vnútornej gélovitej hmoty.

Tým sa zabezpečí pružnosť a pohyblivosť chrbtice.

Ak sa vláknitý prstenec pretrhne a mäkká, gélovitá hmota vo vnútri chrupavky disku vyčnieva, hovoríme o hernii disku. Môže sa vyvinúť v dôsledku neustálej, ťažkej fyzickej námahy a posturálnych vzorcov (sedavý spôsob života, nútená práca), ktoré pôsobia proti prirodzeným krivkám chrbtice a môžu spôsobiť silnú bolesť.

Najčastejšie príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, sú.
 • 1 – Necitlivosť
  U ľudí s herniou chrbtice v dolnej časti chrbtice je časté znecitlivenie nôh. To isté platí aj pre ramená a krčnú prietrž. Ak spozorujete, že vám častejšie znecitlivejú zadné časti nôh alebo celé nohy či ruky, mali by ste navštíviť lekára.
 • 2 – Slabosť
  Krčná hernia môže spôsobiť svalovú slabosť v ramenách a rukách. Možno zistíte, že je čoraz ťažšie dvíhať predmety, s ktorými ste predtým nemali problém.
 • 3 – Ťažkosti s udržaním moču a stolice
  Ak sa u vás uvedené príznaky vyskytujú pravidelne a opakovane, je možné, že máte chrbtovú alebo bedrovú prietrž. Okamžite navštívte lekára.
 • 4 – Vyžarujúca bolesť na hrudníku
  Ak dlhodobo pracujete v rovnakej nezdravej polohe, platničky medzi stavcami sa môžu deformovať v dôsledku záťaže. Ak sa prietrž vyvinie v oblasti krku, bolesť môže vyžarovať do ramien, rúk a oblasti hrudníka, keď je stlačených viac nervov.
 • 5 – Bolesť chrbta
  Azda najzrejmejšia. Tak ako prietrž v oblasti krku vyžaruje do hornej časti tela, prietrž v oblasti chrbta a bedrovej oblasti vyžaruje do chrbta a dolnej časti tela. Bolesť môže byť neznesiteľná a môže si vyžadovať okamžitý lekársky zásah.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*