5 varovných príznakov, že čoskoro môžete mať herniu disku!

Naša chrbtica sa skladá z 24 pravých stavcov (7 krčných, 12 chrbtových a 5 bedrových) a 9-10 nepravých stavcov. Medzi stavcami sa nachádzajú chrupavkové platničky, ktoré sa skladajú z vonkajšieho vláknitého prstenca a vnútornej gélovitej hmoty.

Tým sa zabezpečí pružnosť a pohyblivosť chrbtice.

Ak sa vláknitý prstenec pretrhne a mäkká, gélovitá hmota vo vnútri chrupavky disku vyčnieva, hovoríme o hernii disku. Môže sa vyvinúť v dôsledku neustálej, ťažkej fyzickej námahy a posturálnych vzorcov (sedavý spôsob života, nútená práca), ktoré pôsobia proti prirodzeným krivkám chrbtice a môžu spôsobiť silnú bolesť.

Najčastejšie príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, sú.
 • 1 – Necitlivosť
  U ľudí s herniou chrbtice v dolnej časti chrbtice je časté znecitlivenie nôh. To isté platí aj pre ramená a krčnú prietrž. Ak spozorujete, že vám častejšie znecitlivejú zadné časti nôh alebo celé nohy či ruky, mali by ste navštíviť lekára.
 • 2 – Slabosť
  Krčná hernia môže spôsobiť svalovú slabosť v ramenách a rukách. Možno zistíte, že je čoraz ťažšie dvíhať predmety, s ktorými ste predtým nemali problém.
 • 3 – Ťažkosti s udržaním moču a stolice
  Ak sa u vás uvedené príznaky vyskytujú pravidelne a opakovane, je možné, že máte chrbtovú alebo bedrovú prietrž. Okamžite navštívte lekára.
 • 4 – Vyžarujúca bolesť na hrudníku
  Ak dlhodobo pracujete v rovnakej nezdravej polohe, platničky medzi stavcami sa môžu deformovať v dôsledku záťaže. Ak sa prietrž vyvinie v oblasti krku, bolesť môže vyžarovať do ramien, rúk a oblasti hrudníka, keď je stlačených viac nervov.
 • 5 – Bolesť chrbta
  Azda najzrejmejšia. Tak ako prietrž v oblasti krku vyžaruje do hornej časti tela, prietrž v oblasti chrbta a bedrovej oblasti vyžaruje do chrbta a dolnej časti tela. Bolesť môže byť neznesiteľná a môže si vyžadovať okamžitý lekársky zásah.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!
Written By
More from redakcia
Nápoj pred spaním, ktorý uľahčí roztopiť telesný tuk!
Kľúčom k chudnutiu nie je prísna diéta. Jesť by ste mali 5x...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *