5 vecí, o ktorých by ste mali vedieť: Kedy je klimatizácia nebezpečná pre vaše zdravie!

Klimatizácia môže byť bezpochyby požehnaním v letných horúčavách, keď je vonku neznesiteľné teplo. Niekoľko minút úľavy v chladnej miestnosti môže mať osviežujúci účinok. Hoci máme radi tento komfort, mali by sme si uvedomiť, že môže byť aj nebezpečný.

Aby bolo jasné, prínosov je viac ako škôd, ale ak nechceme počas letnej sezóny ochorieť, musíme si byť vedomí zdravotných rizík a používať ich vedome. Tu je 5 vecí, na ktoré si treba dať vždy pozor.

  • 1 – znečistené filtre

Keďže klimatizačný systém cirkuluje v miestnosti ten istý vzduch bez toho, aby do systému privádzal čerstvý vzduch, je mimoriadne dôležité filtre pravidelne čistiť a príležitostne ich vymieňať.

Prach, plesne, zvieracie nečistoty a patogénne mikroorganizmy neustále cirkulujú, preto by sa filtre mali čistiť každých niekoľko mesiacov alebo aspoň sezónne.

  • 2 – Príliš nízka teplota

Okrem pravidelného čistenia klimatizácie nezabudnite vždy nastaviť o niečo vyššiu teplotu, ako by ste si na prvý pohľad mysleli. Týmto spôsobom sa nebude toľko zaťažovať termoregulácia vášho tela, problémy s dýchaním, bolesti hlavy a únava, ktoré mnohí ľudia pociťujú v klimatizovanej miestnosti.

  • 3 – Dehydratácia nosových priechodov

Dehydratácia nosových prieduchov a dutín môže zhoršiť existujúce zdravotné problémy, ako je zápal prínosových dutín a zápal priedušiek, ale môže viesť aj ku krvácaniu z nosa. Ak spozorujete suchú pokožku, suché nosné priechody a suché a škriabajúce hrdlo, je najlepšie vypnúť klimatizáciu.

V takýchto prípadoch je dobrým riešením zaobstarať si zvlhčovač vzduchu, ktorý vyrovná vlhkosť vzduchu.

  • 4 – Nikdy nie je vypnuté

Ak nikdy nevypínate klimatizáciu a vo vašej izbe je od júna do augusta klíma ako v zamrznutej tundre, vystavujete svoje telo náročnej skúške, pretože sa ešte menej dokáže prispôsobiť teplote vonku. Oplatí sa z času na čas vypnúť klimatizáciu, nechať ju odpočívať a dať telu možnosť regulovať teplotu.

  • 5 – Nikdy nenechávajte otvorené okno

Môže sa to zdať celkom samozrejmé, ale veľmi ľahko sa to prehliadne. Občasné vypnutie klimatizácie a otvorenie okien pomôže nahradiť starý vydýchaný vzduch plný baktérií a vírusov čerstvým vzduchom.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Olej z týchto semien zlepšuje stav kostí, zubov aj pokožky!
Mak neslúži iba ako náplň do buchiet alebo iných múčnikov, z jeho...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *