5 záludných trikov pri nákupe rýb, ktoré takmer nikto nepozná a vaša vianočná polievka nebude práve najlepšia! Tu je návod, na čo si dať pozor, aby ste sa nenechali okradnúť!

V čase Vianoc dochádza k výraznému nárastu kupovania rýb. V tomto období sa spotrebuje 40 % našej ročnej spotreby rýb a väčšina kaprov sa dostáva na naše stoly práve v tomto období.

Vzhľadom na to, že ryby nekupujeme pravidelne, často si pred sviatkami lámeme hlavu nad tým, čo vybrať, aby bola slávnostná večera čo najlepšia. Pozrime sa na niekoľko užitočných tipov!

1. Vyberte si čerstvé ryby

Dobre, ale podľa akých kritérií by ste sa mali rozhodnúť? Stojí za to pozorovať žiabre rýb, ktoré môžu byť u čerstvých rýb od svetločervených až po čerešňovo červenohnedé, ale ak vidíte hnedasté škvrny alebo zmenu farby, nekupujte ich.

Čerstvé ryby nesmrdia. Ak zapácha, nie je čerstvá.

Okrem toho vám môžu byť dobrým vodítkom aj oči a hmat ryby. Oči čerstvej ryby sú číre a priesvitné. Ak má ryba oko prepadnuté alebo poškriabané, pravdepodobne už nie je čerstvá. Ryba by mala byť na dotyk pevná a pružná, pokrytá čírym hlienom. V opačnom prípade by sa nemala kupovať!

2. Kúpte v správnom čase

Neodkladajte nákup rýb na slávnostnú večeru na poslednú chvíľu, pretože sa vám môže stať, že ich kvôli zvýšenému dopytu nestihnete kúpiť. Ak si kúpite dobre vybrané čerstvé ryby, budú v bezpečí na dne chladničky až do Štedrého dňa.

Ak chcete zachovať čerstvosť rýb, je dobré ich skladovať tak, ako ich vidíte na pultoch s rybami. Umiestnite rybu medzi ľad, pričom na dno misky umiestnite vhodné zariadenie (napríklad mriežku alebo tanier), aby ryba neplávala v topiacej sa slizkej šťave.

3. Ak musíte, zmrazte, ale s rozumom

Ak potrebujete rybu zamraziť, pretože ste ju kúpili v dostatočnom predstihu, je dobré ju nakrájať a zabaliť osobitne, aby ste ju v prípade potreby mohli ľahšie a za kratší čas rozmraziť. Ryby ani mäso by sa nemali rozmrazovať v horúcej vode.

4. Dobrý kapor nechutí ako blato

Ak ryby nie sú chované a kŕmené v správnych podmienkach, môžu sa v nich skutočne hromadiť zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť ich zlú chuť. V sériovej výrobe to tak býva. Kapor chovaný a pestovaný v naozaj čistých podmienkach však bude chutiť naozaj dobre. Neváhajte sa opýtať odkiaľ dané ryby sú.

5. Ak vás nudí kapor, existujú aj iné alternatívy

Ak chcete rybu s nízkym obsahom kostí, vyberte si pstruha, ostrieža alebo zubáča, ktoré majú jemné biele mäso a mäkkú chuť. Ich príprava je rýchla, takže tí, ktorí nie sú zvyknutí na ryby v kuchyni, s tým nebudú mať problém.

Ďalšou dobrou voľbou je treska, ktorá je k dispozícii aj vo filé v naozaj dobrých rybárskych obchodoch. Pre milovníkov rýb sú losos, tuniak a mečiar hodné zmienky. Chutia božsky a sú prospešné pre vaše zdravie.

Podeľte sa o tento užitočný článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*