6 prípadov, pre ktoré by ste mali okamžite navštíviť očného lekára!

Oči používame každý deň, náš zrak je nevyhnutný pre našu životnú pohodu, ale zdraviu očí nevenujeme veľkú pozornosť. Oftalmológovia sa domnievajú, že každý by mal pravidelne absolvovať očné testy aj keď sa jeho zrak, alebo vzhľad očí nezmenil.

Bez ohľadu na to, či máte pocit, že je s vašimi očami všetko v poriadku, odporúčame vám, aby ste si ich občas nechali skontrolovať. Ak sa však u vás vyskytne niektorý z nižšie uvedených príznakov, čo najskôr navštívte lekára.

 • 1 – Červené oči
  Bežný problém, ktorý môže byť aj prejavom preťaženia alebo zápalu spojiviek. Môže byť spôsobená aj niektorými alergiami a dokonca aj vážnejšími ochoreniami, ako je skleróza multiplex, lupus alebo reumatoidná artritída.

 • 2 – Vypuklé oči
  Tento príznak je veľmi častý u pacientov s hypertyreózou. Problém zvyčajne zmizne po normalizácii funkcie štítnej žľazy, ale v niektorých prípadoch nie je možné ho odstrániť bez zásahu oftalmológa.
 • 3 – Opuchnuté očné viečka
  Môže ísť o prvý príznak autoimunitného ochorenia nazývaného myasténia gravis, čo je svalová slabosť, ktorá je spojená aj s náhlym pocitom únavy. Môžete tiež pociťovať bolesť svalov a ťažkosti so žuvaním alebo prehĺtaním.

 • 4 – Bodky, kruhy, čiary v zornom poli
  Často sa vyskytuje u starších ľudí a v tomto prípade nepredstavuje veľké riziko, ale môže byť príznakom cukrovky u mladých ľudí. Najlepšie je nechať sa okamžite vyšetriť.
 • 5 -Biely alebo sivý kruh okolo dúhovky
  U starších ľudí môže ísť o prirodzený proces spojený so starnutím. Poukazuje na vysokú hladinu cholesterolu pred 40. rokom života. Tento jav sa nazýva aj rohovkový arcus, čo znamená usadzovanie lipidov. Tento útvar nemusí spôsobovať príznaky, ale mal by sa vyšetriť.

 • 6 – Svrbenie očí
  V mnohých prípadoch, ak sa objaví slzenie a začervenanie, ide o reakciu vyvolanú alergénom. Ak je sprevádzaný hnisom, môže byť spôsobený očnou infekciou. Je dôležité, aby ste ho skontrolovali.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!
Written By
More from redakcia
Koláč s anjelskými slzami: Ak ho raz pripravíte, zamilujete si ho na celý život!
Ingrediencie: Cesto (forma s priemerom 24-26 cm): 160 g polohr.  múky cukor...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *