6 vecí, ktoré vám o vašom zdraví prezradia opuchnuté členky a chodidlá! V niektorých prípadoch sú však v pozadí závažnejšie faktory…

Opuchnuté členky a nohy sú pre mnohých z nás známym príznakom. Tento nepríjemný stav je najčastejšie spôsobený dlhodobým státím, chôdzou a nosením nepohodlnej obuvi, keď sa jednoducho prejaví vplyv gravitácie.

V niektorých prípadoch sú však v pozadí závažnejšie faktory.
Pozrime sa, čo môže vyvolať opuch nôh a členkov.
 • 1# Zablokované žily
  Hlboká žilová trombóza je veľmi nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť opuch nôh. V takom prípade sa v žilách tvoria usadeniny zrazenín, ktoré môžu žilu úplne zúžiť alebo zablokovať. Cirkulácia je potom sťažená. Ak sa nelieči, môže byť tento stav život ohrozujúci, najmä ak sa kúsok ložiska odlomí a dostane sa do hlavných orgánov a spôsobí upchatie. To sa nazýva embólia.
 • 2# Zlyhanie srdca
  Vodnatá noha môže byť tiež príznakom zlyhania srdca. Ak srdce nie je schopné dostatočne silno pumpovať krv do orgánov a končatín, môže dôjsť k narušeniu ich funkcie. Rýchlosť prietoku krvi je tiež nedostatočná.
 • 3# Problémy s obličkami
  Jednou z najdôležitejších funkcií obličiek je pomáhať zbavovať telo prebytočných tekutín a toxínov. Keď je funkcia obličiek narušená, nemôžu túto funkciu vykonávať správne a v tele zostáva viac vody, ako by malo. Tomu nepomáha ani nadmerný príjem soli. Zadržiavanie vody sa prejavuje aj v iných častiach tela.
 • 4# Problémy s pečeňou
  Okrem iných funkcií pečeň produkuje aj určitý proteín nazývaný albumín. Tento proteín je zodpovedný za udržiavanie tekutej fázy krvi (plazmy) v cievach a zabraňuje jej úniku do tkanív. Keď je funkcia pečene narušená, neprodukuje dostatočné množstvo albumínu a krvná plazma uniká do tkanív a zasekáva sa. To tiež spôsobuje, že členky a nohy (a iné časti tela) sú vodnaté.
 • 5# Porucha lymfatického systému
  Spolu s krvnými cievami sa po celom tele rozbiehajú aj lymfatické cievy, ktoré prenášajú tekutiny a živiny medzi tkanivami. Ak sa tieto miesta zablokujú, intersticiálna tekutina sa nemôže odvádzať preč, hromadí sa a zostáva na mieste, čo sa nazýva lymfedém.
 • 6# Nevhodné lieky
  Pomerne častým vedľajším účinkom užívania liekov môže byť opuch nôh a členkov. Medzi takéto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky, antikoncepcia a prípravky obsahujúce steroidy.

Ak tieto nepríjemné príznaky pociťujete opakovane a to aj bez celodennej chôdze alebo bez držania tela, pri ktorom sú vaše nohy neustále vzpriamené, mali by ste navštíviť lekára.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!
Written By
More from redakcia
Veľkosť týchto “polmesiačikov” na vašich nechtoch naznačuje zdravotné problémy: Pozrite sa, v ktorých častiach tela!
Vzhľad nechtov môže veľa napovedať o našom zdraví. Popraskané nechty alebo prítomnosť...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *