6 zvonení, ktoré nás varujú, že máme upchaté tepny!

Upchaté tepny vznikajú v dôsledku hromadenia tukov a iných látok, ako je cholesterol, v ich stenách. Tento plak, ako sa nazýva, ktorý sa hromadí v tepnách, je hlavným rizikovým faktorom ischemickej choroby srdca, ako aj iných ochorení obehovej sústavy.

Upchaté tepny môžu zostať “tiché” mnoho rokov, dokonca aj desaťročia. Keď sa však plak dostatočne zväčší, voľný priestor vo vnútri tepny sa stane príliš malým na to, aby ním prešlo dostatočné množstvo krvi.

Najnebezpečnejšou komplikáciou, ktorá môže vzniknúť v dôsledku upchatej tepny, je, že sa časť plaku môže odlomiť a potom sa okolo nej môže vytvoriť zrazenina. Výsledkom je, že zrazenina úplne preruší prietok krvi v tepne a spôsobí srdcový infarkt alebo mŕtvicu.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že majú upchaté tepny, až kým sa u nich nezačnú prejavovať znepokojujúce príznaky.

Upchaté tepny – hlavné varovné príznaky sú uvedené nižšie.
1. Bolesť lýtok:

Keď sa v tepnách, ktoré zásobujú krvou nohy, nahromadí plak, prejavia sa príznaky v dolných končatinách, ako je bolesť a necitlivosť pri chôdzi alebo cvičení. Lekár skontroluje pulz a tlak v tepnách, aby zistil, či nedošlo k poruche krvného obehu.

2. Bolesť v čeľusti:

Tento príznak je častejší u žien ako u mužov. Podľa vedcov z Harvard University School of Medicine sú napätie a bolesť čeľuste bežnými príznakmi angíny pektoris, ktorá je dôsledkom zlého prekrvenia časti srdca.

Nepríjemné pocity vznikajú preto, lebo hlavný nerv, ktorý prenáša signály bolesti zo srdca (blúdivý nerv), komunikuje s krkom, čeľusťou, hlavou a tiež ľavou rukou.

Ďalšími možnými príčinami bolesti čeľuste, ktoré nesúvisia so srdcom, sú zatínanie a škrípanie zubami počas spánku (bruxizmus), zápal prínosových dutín a neuralgia tváre.

3. Bolesť chrbta:

Podľa Výboru pre zodpovednú medicínu (PCRM) je bedrová oblasť často jedným z prvých miest v tele, kde sa hromadí povlak. Bolesť v tejto oblasti je spôsobená zníženým prietokom krvi a oslabenými medzistavcovými platničkami v chrbtici.

4. Záhyby v ušiach:

V mnohých lekárskych štúdiách sa uvádza, že kožné záhyby na ušnom lalôčiku a najmä záhyb v uchu šikmo nahor k dolnému koncu laloku sú “tichým” znakom ischemickej choroby srdca.

Predpokladá sa, že tieto záhyby sú spôsobené zlým prekrvením, a to aj srdcových tepien. Nedávna štúdia, v ktorej sa na posúdenie funkcie srdca použil najmodernejší počítačový tomograf, naznačila, že ušné záhyby spoľahlivo “predpovedajú” ochorenie srdca.

5. Vypadávanie vlasov:

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo takmer 37 000 mužov, naznačila, že silné vypadávanie vlasov, najmä na temene hlavy, je ukazovateľom budúceho ochorenia koronárnych tepien bez ohľadu na vek.

Iná štúdia na viac ako 7 000 ľuďoch (vrátane viac ako 4 000 žien) ukázala, že stredne silné až silné vypadávanie vlasov je spojené s dvojnásobným rizikom úmrtia na srdcové ochorenie u oboch pohlaví.

6. Erektilná dysfunkcia:

Ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie sú často dôsledkom upchatia tepien nachádzajúcich sa v panvovej oblasti a prejavujú sa ako varovanie pred infarktom.

Odhaduje sa, že ochorenie koronárnych tepien sa objavuje tri až päť rokov po erektilnej dysfunkcii, takže existuje veľká príležitosť na včasný zásah a prevenciu kardiovaskulárnych komplikácií.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*