60 % ľudí nevie o rakovine pankreasu takmer nič: Pozor na prvé “nevinné” príznaky!

Vedomosti sú jedným z našich najlepších nástrojov v boji proti rakovine pankreasu.

Vzdelávaním o tejto chorobe a zvyšovaním povedomia o jej ničivých účinkoch môžeme zvrátiť boj v náš prospech a vyhrať boj proti rakovine pankreasu.

Podľa celosvetových prieskumov 60 % ľudí nevie o rakovine pankreasu takmer nič. Preto je načase začať globálnu diskusiu o tejto otázke. Dnešný deň môže upozorniť na túto formu rakoviny a poukázať na potrebu väčšej informovanosti, financovania a výskumu.

Rakovina pankreasu sa začína v tkanivách pankreasu, orgánu v brušnej dutine, ktorý leží vodorovne za spodnou časťou žalúdka.

Pankreas vylučuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení a hormóny, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus cukru. Rakovina pankreasu má často zlú prognózu, aj keď je diagnostikovaná včas.

Rakovina pankreasu sa zvyčajne rýchlo šíri a zriedkavo sa odhalí v počiatočných štádiách, čo je hlavným dôvodom, prečo patrí medzi najsmrteľnejšie typy rakoviny.

Rakovina pankreasu: Príznaky

Príznaky rakoviny pankreasu sa často objavia až v pokročilom štádiu ochorenia. Keď sa však objavia, môžu zahŕňať:

  • Bolesť v hornej časti brucha, ktorá sa môže “zrkadliť” v chrbte
  • zožltnutie kože a očného bielka (žltačka)
  • Strata chuti do jedla
  • Strata hmotnosti
  • Depresia
  • Krvné zrazeniny
Rakovina pankreasu: Kedy navštíviť lekára

Informujte svojho lekára, ak sa u vás vyskytne nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, bolesť brucha, žltačka alebo iné príznaky, ktoré vás znepokojujú.

Mnohé ochorenia a stavy – okrem rakoviny – môžu spôsobovať podobné príznaky, preto je dôležité nezanedbať ich, nerobiť unáhlené závery o tom, čo by vám mohlo byť, ale ísť k lekárovi a podstúpiť všetky vyšetrenia, ktoré vám môže odporučiť.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*