7 mýtov o akné, ktorým by ste mali prestať veriť!

Prezradíme vám najrozšírenejšie mýty a ukážeme vám, ako ochrániť svoju pleť pred poškodením a čo najrýchlejšie sa zbaviť akné.

Štandardná strava nemá vplyv na šírenie akné

Staré výskumy tvrdia, že medzi stravou a akné nie je žiadna súvislosť, ale moderná veda dokazuje pravý opak. Cukor stimuluje tvorbu inzulínu a jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť akné. Vyhýbajte sa produktom s vysokým glykemickým indexom, ako je biely chlieb, sóda, čokoláda a pivo.

Akné sa môže vyskytnúť aj v dôsledku hormónov obsiahnutých v mlieku, ktoré zvyšujú tvorbu kožného mazu. Nadmerná konzumácia upcháva póry a spôsobuje akné.

Jedzte produkty, ktoré vám pomôžu udržať čistú pleť:

  • Výrobky s nízkym glykemickým indexom, ako je celozrnný chlieb, kešu oriešky, karfiol a uhorky, pomáhajú znižovať šírenie akné.
  • Zinok sa nachádza vo vajciach, mäse, hubách a morských plodoch a môže pomôcť obnoviť pokožku.
  • Vitamín A uľahčuje hojenie akné; to je dôvod, prečo do svojho jedálnička zaradiť mrkvu, kapustu a špenát.
Fajčenie uľahčuje šírenie akné

Mnoho ľudí sa domnieva, že fajčenie spôsobuje akné. Užívanie tabaku je nepochybne zlozvyk, ale nespôsobuje akné. Fajčenie zhoršuje regeneráciu pokožky a akné sa lieči pomalšie. Ak prestanete fajčiť, uvidíte, že budete vyzerať lepšie: zvýši sa prísun kyslíka do pokožky a proces regenerácie sa urýchli.

Dekoratívna kozmetika spôsobuje akné

Nie všetka kozmetika je pre pleť škodlivá; používajte výrobky označené ako nehomogénne, pretože sú vyrobené špeciálne pre problematickú pleť. Vyhýbajte sa kozmetike, ktorá obsahuje alkoholy a oleje.

Alkoholy vysušujú pokožku a spôsobujú jej podráždenie, čo následne spôsobuje šírenie akné. Oleje spôsobujú mastnotu pokožky a upchávajú póry.

Nezabudnite, že kozmetika musí obsahovať:

  • aloe
  • Retinol
  • peptid10

Tieto zložky zlepšujú hojenie akné, pretože stimulujú tvorbu kolagénu.

Opaľovací krém pomáha zbaviť sa akné

UV žiarenie stimuluje činnosť mazových žliaz, čo spôsobuje vznik nového akné. Preto je opaľovanie zakázané, ak máte akné. Používajte opaľovací krém na problematickú pleť – ochráni ju pred slnečnými lúčmi a šírením akné.

Stres spôsobuje akné

Nové pupienky nie sú dôsledkom stresu. Ak však už akné máte, stres môže stav zhoršiť: spomalí sa hojenie rán a stav po akné.

Ak si budete tvár umývať častejšie, akné zmizne

Akné a pupienky sú spôsobené upchatím pórov nadbytkom kožného mazu. Takže si môžete umývať tvár toľkokrát, koľkokrát chcete, ale akné sa nezmenší. Dôkladné umývanie tváre spôsobuje ďalšie podráždenie: špongie a kefy na tvár pokožku poškodzujú a nečistia ju.

Je to tiež dôvod, prečo si tvár nedrhnúť uterákom. Nechajte tvár jemne osušiť uterákom alebo papierovou utierkou. Mydlá a čistiace prostriedky, ktoré obsahujú sulfidy (SLS, SLES), vysušujú pokožku.

Zubná pasta pomáha zbaviť sa akné

Zubná pasta obsahuje sódu bikarbónu, éterické oleje, peroxid vodíka, mentol a triklozán, ktoré určite môžu vysušiť akné, ale môžu tiež spôsobiť podráždenie a vyrážky. Najlepšie je používať prípravky na báze benzoylperoxidu, ktoré sú vyvinuté na liečbu akné.

Každý vie, že nie je dobré mať pupienky. Vo vnútri pupienka sa nachádza koktail odumretých kožných buniek, bielych krviniek, baktérií a mastného materiálu nazývaného kožný maz. Baktérie z prstov môžu existujúci zápal len zhoršiť. Nezabudnite si pokožku ošetriť antiseptickými prípravkami. A vždy je lepšie sa poradiť s odborníkom, čo robiť ďalej, pretože pleť každého z nás je iná.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Najlepšie marinované mäsko: Chutná a sýta pochúťka! Mäso je krehké a jeho chuť je úžasne lahodná!
Ingrediencie: 1 kg vykosteného bravčového karé 1 dl suchého červeného vína 1...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *