7 potravín, ktoré poškodzujú vaše obličky bez toho, aby ste si to uvedomovali a čím ich nahradiť!

Obličky hrajú vo vašom tele veľmi dôležitú úlohu – sú zodpovedné za vylučovanie odpadu močom, produkciu hormónov a filtrovanie toxínov a prebytočných tekutín z krvi. To je dôvod, prečo sa musíte o svoje obličky starať a udržiavať ich zdravé.

Bohužiaľ, niektoré potraviny im môžu pri nadmernej konzumácii uškodiť tým, že ovplyvňujú ich bezproblémové fungovanie. Vytvorili sme zoznam 7 najobľúbenejších potravín, ktoré môžu vážne poškodiť vaše obličky.

  • 1. Avokádo

Aj keď je avokádo obľúbené pre svoje rôzne nutričné ​​vlastnosti, zjedenie príliš veľkého množstva môže byť nebezpečné pre vaše obličky, najmä ak máte predispozíciu. A dôvodom je, že je bohatá na draslík.

Tento minerál je pre naše telo nevyhnutný, no vysoká hladina draslíka v krvi môže spôsobiť vážne problémy, ako sú svalové kŕče a nepravidelný srdcový tep.

  • 2. Mäso

Nadmerná konzumácia mäsa môže spôsobiť problémy s obličkami, pretože živočíšne bielkoviny sa veľmi ťažko štiepia, zaťažujú obličky zvýšeným vylučovaním odpadových látok.

Strava bohatá na živočíšne bielkoviny môže viesť aj k tvorbe obličkových kameňov. Mäso stimuluje tvorbu kyseliny močovej, ktorá je jednou z častých príčin obličkových kameňov.

Môžete jesť viac zeleniny a orechov, aby ste získali potrebné bielkoviny.

  • 3. Soľ

Zdravá strava by nemala obsahovať viac ako 2300 mg sodíka denne (asi jedna čajová lyžička soli). Ak jete príliš veľa soli, vaše obličky sa musia viac snažiť, aby sa zbavili prebytočného sodíka, takže začnú zadržiavať vodu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku.

Aby ste udržali svoje obličky zdravé, môžete do jedla pridať korenie a bylinky namiesto nadmerného využívania soli. Môžete tiež znížiť spotrebu spracovaných a balených potravín, ako sú konzervované polievky alebo zelenina, mrazená pizza a omáčky, pretože zvyčajne obsahujú veľa soli.

  • 4. Banány

Ak máte podozrenie, že máte problém s obličkami, dobrá a správna výživa je nevyhnutná na udržanie zdravia. To znamená obmedziť konzumáciu určitých potravín, ako sú banány, pretože majú veľmi vysoké hladiny draslíka, čo môže byť škodlivé pre tých, ktorí majú problémy s obličkami.

Zdravý dospelý človek by mal denne prijať z potravy 3 500 – 4 700 mg draslíka a priemerný banán (150 g) už obsahuje 537 mg. Ak ale trpíte zlyhaním obličiek, spotreba draslíka by mala byť nižšia, pretože telo nestíha odfiltrovať prebytok, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

  • 5. Mliečne výrobky

Hoci sú mliečne výrobky bohaté na vitamíny a živiny, nadmerná konzumácia mlieka, jogurtov a syrov môže spôsobiť viac škody ako úžitku. A to sa môže stať kvôli vysokému množstvu fosforu obsiahnutého v týchto potravinách, ktoré môže vyvíjať tlak na vaše obličky.

Okrem toho, ak vaše obličky nie sú plne funkčné, neodstraňujú extra fosfor z krvi, čo môže viesť k tenkým a slabým kostiam, ktoré časom zvyšujú riziko zlomenín.

  • 6. Biely pšeničný chlieb

Celozrnný chlieb je zdravý a výživný, no pri väčšom množstve, najmä ľuďom s problémami s obličkami, môže spôsobiť vážne komplikácie. Je to spôsobené vysokým množstvom fosforu a draslíka, ktoré tento druh chleba obsahuje.

Krajec celozrnného chleba obsahuje 81 mg draslíka a 57 mg fosforu v porovnaní s krajcom bieleho chleba, ktorý obsahuje len 37 mg draslíka a 35 mg fosforu.

  • 7. Pomaranče a pomarančový džús

Zatiaľ čo pomaranče a prírodná pomarančová šťava majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah vitamínu C, obsahujú aj vysoké hladiny draslíka. Stredný pomaranč poskytuje 240 mg draslíka a šálka pomarančového džúsu môže obsahovať asi 470 mg.

Vzhľadom na tieto čísla by mala byť konzumácia pomarančov a šťavy z nich obmedzená, najmä keď nemáte plne funkčné obličky. Ak nedokážu odbúrať prebytočný draslík z krvi, môže to byť pre vaše telo veľmi nebezpečné.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*