7 skutočne účinných domácich prostriedkov proti zubnému kameňu a zubnému kazu.

Zubný kaz a zubný kameň sú jedným z najčastejších zubných problémov. Doteraz mohli zlé zuby liečiť len zubári, ale teraz vám ukážeme niekoľko domácich prostriedkov, ktoré môžete použiť na liečbu zubov sami.

Udržiavaním čistoty zubov sa môžete vyhnúť zubným kazom, zlému dychu, krvácaniu ďasien a bolestiam zubov. Zubný kameň a kaz zvyčajne vznikajú, keď baktérie napadnú zub, poškodia jeho vonkajšiu časť a potom preniknú hlbšie.

Niektoré faktory, ako napríklad príliš veľa sladkostí, cukru a ústna hygiena, môžu ešte viac poškodiť zdravé zuby, preto musíme venovať pozornosť ústnej dutine, ktorou sa k nám dostáva potrava. Príznaky a symptómy všetkých ochorení ústnej dutiny závisia od štádia kazu.

Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť zubov, citlivosť zubov, mierna až silná bolesť pri jedení alebo pití, viditeľné a hmatateľné zubné kazy, zmena farby na povrchu zubov.

Ak sa poškodené zuby neošetria, hrozí silná bolesť zubov, infekcia a strata zubov. Odporúča sa čistiť si zuby dvakrát denne ráno a večer, ako aj raz denne si čistiť jazyk a používať zubnú niť.

Tu je 7 najužitočnejších domácich prostriedkov:
  • 1.Klinčeky

Jedna z najužitočnejších protizápalových, analgetických a antibakteriálnych bylín, ak sa používa v domácej liečbe. Zrieďte 2-3 kvapky klinčekového oleja s 1/4 čajovej lyžičky sezamového oleja. Niekoľko kvapiek tohto prípravku naneste na vatový tampón a pritlačte na postihnutý zub.

Prípadne klinček jemne rozžujte a podržte ho niekoľko minút pod jazykom. Je dôležité nepoužívať príliš veľa klinčekového oleja, pretože úľavu môžete dosiahnuť dodržiavaním pokynov.

  • 2.Soľ

Soľ má podobné vlastnosti ako klinčeky. Rozpusťte 1 čajovú lyžičku soli v 1 pohári teplej vody a oplachujte ju 1 minútu trikrát denne. Prípadne zmiešajte 1/2 čajovej lyžičky soli s trochou horčičného oleja alebo citrónovej šťavy, kým nezískate jemnú hmotu.

Masírujte ním zub a kloktajte teplou vodou. Tento postup opakujte dvakrát denne počas niekoľkých dní.

  • 3.Sezamový olej

Znižuje kazivosť zubov, krvácanie ďasien a zápach z úst. Zároveň čistí ústa od baktérií, ktoré spôsobujú väčšinu zubných problémov. Oplachujte 1 polievkovou lyžicou sezamového oleja 5-10 minút. Dávajte pozor, aby ste olej neprehltli. Potom si vypláchnite ústa teplou vodou alebo slanou vodou.

Nakoniec si vyčistite zuby obvyklým spôsobom, raz denne ráno nalačno. Sezamový olej môžete nahradiť aj slnečnicovým alebo kokosovým olejom.

  • 4.Cesnak

Cesnak, dobre známy z domácej lekárne, má skvelý účinok na zuby. 3-4 strúčiky rozdrveného cesnaku zmiešajte s 1/4 čajovej lyžičky soli a vytvorte pastu. Naneste na infikovaný zub a nechajte pôsobiť 10 minút, potom vypláchnite ústnou vodou.

Môžete to robiť 2-krát denne počas niekoľkých týždňov. Účinné môže byť aj jedenie cesnaku, ale ďalšou metódou je zmiešať cesnak s cesnakovým olejom a aplikovať ho na zub.

  • 5.Sladké drievko

Podľa americkej štúdie má sladké drievko silné antibakteriálne zlúčeniny, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravých zubov. Používajte prášok zo sladkého drievka ako bežnú zubnú kefku, nasypaný na zubnú pastu.

  • 6.Kurkuma

Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, pri použití v ústach zabraňuje vzniku zubného kazu a kameňa. Nalejte trochu na navlhčenú zubnú kefku, niekoľko minút dôkladne trite zuby a potom opláchnite vlažnou vodou.

Ďalšou možnosťou je zmiešať 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumy s trochou horčičného oleja a vmasírovať ju na zuby a ďasná. Aplikujte tieto alternatívy raz alebo dvakrát denne aspoň niekoľko dní.

  • 7.Zelená tráva (Wheatgrass)

Môže pomôcť v boji proti problémom so zubami a znížiť bolesť. Okrem toho je silným zdrojom vitamínov A a E a obsahuje množstvo minerálov. Každý deň nalačno vypite 1/2 šálky šťavy zo zelenej trávy.

Prípadne si pripravte silný kokteil zo zelenej trávy a oplachujte ho 1 minútu, potom ho vypľujte. Túto činnosť vykonávajte 2-3-krát denne. Ďalšou alternatívou je pomalé a dôkladné žuvanie zelenej trávy.

Okrem vyššie uvedeného je dôležité, aby sme všetci dbali na ústnu hygienu, aby sa nám na zuboch neudržiavali baktérie. Po každom jedle vypite vodu, ktorá pomôže čiastočne opláchnuť jedlo prilepené na zuboch.

Snažte sa jesť cukor s mierou a vyberte si najlepšiu zubnú pastu na čistenie. Okrem toho je veľmi dôležitá konzumácia potravín s vysokým obsahom raže a čistenie zubov aspoň dvakrát denne.

Usmievajte sa s hrdosťou!!!  A nezabudnite zdieľať aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*