7 vecí, ktoré hovorí moč o našom zdraví!

Možno to znie zvláštne, ale vždy, keď idete na toaletu, máte možnosť skontrolovať si svoje zdravie. Kontrolou farby moču môžete zistiť, či vaše telo funguje správne, alebo či potrebujete navštíviť lekára.

Potrebujete vedieť, čo každá farba moču skrýva a čo môže znamenať pre vaše zdravie. Odhalíme, čo znamená farba vášho moču pre vaše zdravie, a poradíme vám, čo s tým môžete urobiť. Videli ste niekedy, že by váš moč mal jednu z nasledujúcich farieb?

Oranžová

Niektoré protizápalové lieky, lieky na chemoterapiu a preháňadlá môžu spôsobiť oranžové sfarbenie. Ďalším dôvodom môže byť aj nadmerná konzumácia vitamínu B2 alebo betakaroténu (mrkva). Ak sa vás nič z uvedeného netýka, potom:

  • Pite viac vody. Dehydratácia môže spôsobiť vysokú koncentráciu moču, ktorá sa mení od tmavožltej po oranžovú. Už o niekoľko hodín sa jej vráti normálna číro žltá farba.
  • Skontrolujte si oči. Ak si všimnete žltkastý odtieň v bielej časti očí, oranžový moč môže byť znakom toho, že vaša pečeň nepracuje správne.
  • Mali by ste sa okamžite objednať k lekárovi.
Ružová a červenkastá

Ak vidíte červenkastý alebo ružový moč, je to pravdepodobne znepokojujúce, ale nemusí to byť nevyhnutne vážne, pretože túto farbu môže spôsobiť jedlo alebo lieky. Skôr ako sa začnete obávať, zvážte možné dôvody tejto farby.

Potraviny: Ak ste jedli červenú repu alebo čučoriedky, nemáte dôvod na obavy. Niektoré zo zlúčenín, ktoré tvoria tieto červenkasté potraviny, sa vylučujú močom po tom, ako obličky vykonajú svoju prácu.

Moč sa zvyčajne vyčistí nasledujúci deň. Ak sa tak nestane, mali by ste sa objednať k lekárovi.

Lieky: Niektoré antibiotiká (napríklad rifadín a rimaktán) používané na liečbu tuberkulózy môžu zmeniť farbu moču na červenkastú. Fenazopyridín, ktorý sa používa na liečbu infekcií močových ciest, a preháňadlá, ktoré ho obsahujú, môžu byť tiež príčinou ružovej farby.

Krv: Krv v moči môže byť príznakom infekcie močových ciest, ochorenia obličiek, rakovinových alebo nerakovinových nádorov alebo dokonca kameňov v močovom mechúre alebo obličkách.

Ak sa v moči objavia krvné zrazeniny alebo iné tkanivo, okamžite navštívte svojho lekára.

Zelená alebo modrá

Vidieť túto farbu môže byť šokujúce. Je zriedkavá a môže byť spôsobená:

Potraviny: Konzumácia umelo zafarbených potravín alebo špargle. V takom prípade sa nemusíte obávať, pretože moč sa vyčistí do 1-2 dní.

Lieky: Túto zmenu farby môžu spôsobiť niektoré lieky (napríklad amitriptylín, indometacín a propofol).

Upozornenie: Ak sa vás netýka žiadna z uvedených príčin, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára. Zelená farba môže signalizovať zriedkavú infekciu močových ciest spôsobenú baktériou Pseudomonas. Táto farba môže dokonca indikovať obličkové kamene.

Hnedá

Ak sa v moči objavia hnedé odtiene, môže to byť príznak dehydratácie. Medzi potraviny, ktoré môžu zmeniť farbu vášho moču na hnedú, patrí fazuľa.

Ale najlepšie je pozrieť sa na to, najmä ak pijete veľa vody, ale farba sa stále nemení. Hnedý moč môže tiež naznačovať problémy s pečeňou a obličkami.

Varovanie: Pri rozpade krvi sa tiež objaví hnedá farba, čo môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, napríklad nádoru.

Šumivý moč

Spenený moč je niekedy normálny a zvyčajne je spôsobený rýchlosťou a tlakom močenia. Ak však príznak pretrváva a časom sa stáva výraznejším, mali by ste navštíviť svojho lekára.

Šumivý moč môže byť znakom prítomnosti bielkovín v moči, čo si vyžaduje odborné vyšetrenie, pretože zvýšené množstvo bielkovín môže signalizovať vážny problém s obličkami.

Transparentný

Ak je váš moč úplne číry, je to znak toho, že pijete veľa vody. To môže spôsobiť určité riziká, z ktorých najdôležitejšie je zriedenie solí vo vašom tele. To môže spôsobiť problematickú chemickú nerovnováhu vo vašom tele. Mali by ste piť menej vody.

Svetložltá, priehľadná žltá, tmavožltá

Vďaka týmto farbám sa nemusíte ničoho obávať. V ideálnom prípade by mal byť váš moč svetložltý. Svetložltá farba naznačuje dobrú hydratáciu tela.

Koncentrovanejší moč je znakom toho, že potrebujete viac vody. Len majte na pamäti jedno zlaté pravidlo: ak vyzerajú ako limonáda, sú najlepšie!

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*