7 vecí, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie ženy po 40-tke!

Väčšina žien prechádza menopauzou okolo 50. roku života, hoci u niektorých žien nastáva skôr. Ak sa menštruácia u ženy zastaví okolo 40. roku života, je to príznak predčasnej menopauzy.

Dôvodov môže byť mnoho, napríklad niektoré autoimunitné ochorenia, liečba, lekárske zákroky, ako napríklad ooforektómia, chemoterapia, rádioterapia. K predčasnej menopauze však môžu prispieť aj niektoré návyky, napríklad…

 • 1 – Fajčenie
  Má škodlivé účinky na celé telo a vaječníky nie sú výnimkou. Čím dlhšie fajčíte, tým je pravdepodobnosť predčasnej menopauzy vyššia.
 • 2 – Nízka telesná hmotnosť
  Nadváha je väčšinou spojená s nepriaznivými účinkami na zdravie, ale menej s nízkou telesnou hmotnosťou. U žien, ktoré vážia menej, ako je ich ideálna individuálna telesná hmotnosť, je vyššia pravdepodobnosť vzniku anémie z nedostatku železa a imunodeficiencie. Je u nich tiež vyššia pravdepodobnosť predčasnej menopauzy.

 • 3 – Úzkosť a stres: Chronický stres má na organizmus obzvlášť škodlivý vplyv, oslabuje imunitný systém a môže dokonca zastaviť činnosť vaječníkov.

 • 4 – Príliš veľa fyzickej aktivity
  Aktívny životný štýl má mnoho výhod, ale nadmerná fyzická aktivita môže viesť k stresovým faktorom, ktoré môžu spôsobiť predčasnú menopauzu.
 • 5 – Nedostatok fyzickej aktivity
  Samozrejme, nie je prospešné necvičiť vôbec, preto by ste sa mali vždy snažiť o zlatú strednú cestu. Sedavý spôsob života môže tiež spôsobiť predčasnú menopauzu.

 • 6 – Nedostatok vitamínu D: Nedostatok vitamínu D nielenže negatívne ovplyvňuje hustotu kostí a imunitné funkcie, ale môže byť aj rizikovým faktorom predčasnej menopauzy.
 • 7- Neotehotniete
  Štúdie ukázali, že u žien, ktoré nikdy neboli tehotné, je oveľa vyššia pravdepodobnosť predčasnej menopauzy ako u tých, ktoré boli aspoň raz v živote tehotné.
Zdieľajte tento príspevok aj s ostatnými ženami.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*