8 domácich liekov od našich babičiek na rôzne ochorenia. Keby ich každý poznal, žili by sme oveľa lepšie a zdravšie!

Určite všetci poznáte aspoň jeden domáci liek na prechladnutie, bolesť hlavy alebo iné ťažkosti, ktorý ste zachytili od svojej starej mamy. Hodí sa to, však? Hoci sme dnes obklopení tisíckami liekov, ktoré majú vyriešiť prakticky každý zdravotný problém, často najlepšie fungujú domáce metódy.

A hoci niektoré z nich nie sú úplne medicínsky podložené, sú účinné – inak by neprežili toľko rokov v povedomí ďalších generácií.

Mnohé z týchto metód sa dajú použiť napríklad pri prechladnutí, nevoľnosti, zápale močového mechúra atď. a ich účinok je naozaj uspokojivý. Na nasledujúcich stranách nájdete 8 babičkiných liekov na rôzne ochorenia. Ich jednoduchosť vás určite prekvapí a ich účinnosť spôsobí, že po nich budete siahať často a vyberiete si ich namiesto chemických prípravkov, ktoré nie sú vždy bezpečné pre vaše zdravie.

1. Sultánky na artritídu

Babičkine recepty hovoria, že konzumácia sultánok namočených v gine môže priniesť úľavu pri reumatoidnej artritíde.

Do čistej sklenenej nádoby vložte hrsť sultánok (nie tmavých!) a zalejte ich alkoholom tak, aby boli zakryté. Uzavrite nádobu a odložte ju na 2-3 týždne do špajze alebo na iné tmavé a chladné miesto. Keď sultánky absorbujú všetok džin – sú pripravené na konzumáciu. Na dosiahnutie liečivého účinku by ste mali denne zjesť 9-10 sultánok.

2. Zeler ako osviežovač dychu

Na osvieženie dychu nemusíte siahať po žuvačkách, kupovať špeciálne osviežovače dychu alebo mätové cukríky. Stačí siahnuť po zeleri! Vezmite si centimetrový kúsok stonky zeleru, žujte ho medzi jedlami a osviežite si dych a budete sa môcť bez obáv usmievať.

3. Citrón na bolesť ucha

Naše staré mamy dobre vedeli, že keď vás bolí ucho, stačí vytlačiť niekoľko kvapiek priamo do zvukovodu a za pár minút pocítite úľavu. Kyslosť citrónovej šťavy vyrovná pH v uchu a zníži pocit bolesti.

4. Žihľava na vypadávanie vlasov

Naše staré mamy dobre vedeli, že pitie odvaru zo žihľavových listov posilňuje vlasy, pokožku a nechty. Žihľava je bohatá na vitamíny, vápnik, fosfor, horčík a betakarotén, ktoré sú kľúčovými zložkami pre našu krásu.
Varovanie: Žihľava obsahuje veľa kremíka, ktorý môže byť pri nadmernej konzumácii škodlivý. Preto si vždy po mesiaci pitia žihľavy urobte prestávku.

5. Olivy proti nevoľnosti

Mnohí ľudia nemôžu cestovať autom, pretože už po niekoľkých minútach pociťujú nevoľnosť, únavu a často aj zvracanie. Olivový olej môže pomôcť. Aby ste bez problémov dorazili do cieľa, odporúča sa počas cesty z času na čas zjesť olivu.

6. Jedlá sóda na infekcie močových ciest

Naše babičky mali pripravený recept takmer na všetky neduhy vrátane infekcií močových ciest. Tu sa hodí jedlá sóda. Polovicu čajovej lyžičky sódy bikarbóny rozpustite v pohári vody a túto dávku vypite 2-3-krát denne v hodinových intervaloch. Ak infekcia nezmizne po 2 dňoch, je potrebné navštíviť lekára, aby vám podal silnejšie lieky.

7. sušené marhule na zlepšenie trávenia

Naše babičky odporúčali po výdatnom jedle zjesť päť sušených marhúľ, aby sa zlepšili tráviace procesy a zabránilo sa nadúvaniu. To všetko okrem iného vďaka vysokému obsahu vlákniny v ovocí. Ak sa teda po jedle cítite plní, zjedzte sušené marhule a hneď sa budete cítiť lepšie.

8. zemiaky na uštipnutie hmyzom

Surové zemiaky sú známe svojimi protizápalovými vlastnosťami. Po nanesení na miesto na koži, kde vás uštipol hmyz, prinášajú rýchlu úľavu. Ako na to? Rozrežte zemiak na polovicu, priložte ho na postihnuté miesto a držte ho, kým nepocítite úľavu.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou:).

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *