8 potravín, ktorým sa treba vyhnúť, ak nechcete predčasne zostarnúť!

Nielen na dosiahnutie a udržanie ideálnej telesnej hmotnosti, ale aj na prevenciu mnohých chronických ochorení a predčasného starnutia je dôležité sledovať, čo každý deň jete. Existuje mnoho potravín, ktoré sú pre telo škodlivé kvôli svojim zložkám.

Ak konzumujeme potraviny, ktoré spúšťajú produkciu väčšieho množstva voľných radikálov, ale nie dostatočné množstvo tých, ktoré môžu neutralizovať účinky prvých, urýchľujeme proces starnutia a s ním spojené zápaly.

Tu je 8 potravín, pochutín a nápojov, ktoré môžu viesť k predčasnému starnutiu:

1 – Alkohol

Ak pijete príliš veľa alkoholu, spomaľujete svoj metabolizmus a prispievate k vzniku vrások a strate prirodzenej pružnosti pokožky. To môže viesť k vráskam, starnutiu pokožky a strate prirodzenej štruktúry pleti.

Odporúča sa mu úplne vyhnúť alebo obmedziť jeho konzumáciu na maximálne 1-2 poháre týždenne.

2 – Káva

Je síce pravda, že ranná šálka kávy dokáže zázraky a povzbudí nás na celý deň, ale bezhlavá konzumácia kávy môže z dlhodobého hľadiska urýchliť starnutie. Znížte dennú spotrebu kávy na 1-2 šálky a zvyšok nahraďte čajom, vodou alebo kakaom.

3 – Červené mäso

Plátok kvalitného steaku je vždy výbornou voľbou, ale ani s ním to netreba preháňať. Konzumácia nadmerného množstva červeného mäsa môže ovplyvniť vzhľad vašej pokožky tým, že v tele vyvoláva zápalové procesy.

Červené mäso si nechajte na špeciálne príležitosti a namiesto neho si dajte hydinu alebo ryby.

4 – Rýchle občerstvenie

Takéto potraviny sú zvyčajne plné cukru, soli, jemnej múky a transmastných kyselín. Telo sa pri nich oveľa viac namáha a ich výživová hodnota je zanedbateľná.

5 – Polospracované potraviny, spracované potraviny

Je známe, že všetky spracované potraviny do určitej miery poškodzujú organizmus. Majú nízky obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Patria sem čipsy, pečivo, polievky vo vrecúšku, omáčky vo vrecúšku atď.

6 – Sladké nápoje

Je dokázané, že cukor urýchľuje proces starnutia v tele a pokožka sa v dôsledku pravidelnej konzumácie cukru oveľa rýchlejšie vráskaví a ochabuje. Nealkoholické nápoje, energetické nápoje, ovocné šťavy, sladké nápoje (kávové nápoje, limonády atď.) patria medzi výrobky s najvyšším obsahom cukru.

7- Cestoviny, koláče

Cestoviny a iné potraviny s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov (múka, cukor) môžu vážne poškodiť pokožku a organizmus všeobecne. Ak chcete jesť obilniny, dbajte na to, aby boli celozrnné, a znížte ich príjem.

8 – Sladkosti

Ako už asi tušíte, sladkosti, čokoláda, zmrzlina a iné pochúťky sú prázdne kalórie a prispievajú k predčasnému starnutiu, tvorbe vrások a obezite. Najlepšou voľbou pre sladkosti je horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa a bez cukru, ktorá obsahuje aj prospešné živiny.

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*