8 tipov pre zdravé obličky!

Udržiavanie zdravia obličiek je dôležité pre vaše celkové zdravie a celkovú pohodu. Udržiavaním zdravých obličiek bude vaše telo správne filtrovať a odstraňovať odpad a produkovať hormóny pre správne fungovanie organizmu vo všeobecnosti.

Tipy na udržanie zdravých obličiek

1. Zostaňte aktívni a fit

Pravidelné cvičenie môže znížiť riziko chronického ochorenia obličiek. Môže tiež znížiť krvný tlak a zlepšiť zdravie srdca, čo je dôležité pri prevencii poškodenia obličiek.

Nemusíte bežať maratóny, aby ste mohli využívať výhody cvičenia. Chôdza, beh, jazda na bicykli a dokonca aj tanec sú pre vaše zdravie prospešné. Nájdite si aktivitu, ktorá vám vyhovuje, a čo je najdôležitejšie… je zábavná.

Bude jednoduchšie sa ho držať a dosiahnete skvelé výsledky.

2. Stabilná hladina cukru v krvi

U ľudí s vysokou hladinou cukru v krvi (diabetes mellitus) môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Keď bunky vášho tela nedokážu využiť glukózu (cukor), vaše obličky pracujú veľmi intenzívne na filtrovaní krvi.

V priebehu rokov to môže viesť k život ohrozujúcim poškodeniam. Ak však dokážete regulovať hladinu cukru, znížite svoje riziko. Ak sa poškodenie zistí včas, lekár môže prijať opatrenia na zníženie alebo zabránenie ďalšiemu poškodeniu.

3. Monitorovanie krvného tlaku

Hypertenzia môže spôsobiť poškodenie obličiek. Ak sa vyskytuje spolu s inými zdravotnými problémami, ako je cukrovka, srdcové ochorenia a vysoká hladina cholesterolu, môže mať na organizmus výrazný vplyv.

Zdravý krvný tlak je 120/80 (vysoký/nízky). Prehypertenzia je medzi 120/80 a 139/89. Zmeny životného štýlu a stravovania môžu pomôcť znížiť krvný tlak na zdravú úroveň.

Ak je váš krvný tlak trvalo vyšší ako 140/90, môžete mať hypertenziu. Mali by ste sa poradiť s lekárom o pravidelnom sledovaní krvného tlaku, zmene životného štýlu a prípadnom užívaní liekov.

4. Zdravá hmotnosť a vyvážená strava

Ľudia s nadváhou alebo obezitou sú ohrození viacerými ochoreniami, ktoré môžu poškodiť obličky. Patrí medzi ne cukrovka, ochorenie srdca a obličiek.

Vyvážená strava s nízkym obsahom sodíka, spracovaného mäsa a malým množstvom iných potravín, ktoré poškodzujú obličky, pomáha znižovať riziko poškodenia obličiek.

Zamerajte sa na konzumáciu potravín s prirodzeným nízkym obsahom sodíka, ako je karfiol, čučoriedky, ryby, celozrnné výrobky a ďalšie.

5. Pite veľa tekutín

Osem pohárov vody denne nie je pravidlo, ale… nárazník: povzbudzuje vás, aby ste zostali hydratovaní. Pravidelný a stály príjem vody je pre vaše obličky prospešný. Voda pomáha odstraňovať sodík a toxíny z obličiek. Znižuje tiež riziko chronického ochorenia obličiek.

Základným cieľom by malo byť 1,5 až 2 litre vody denne. Presné množstvo vody, ktoré potrebujete, závisí najmä od vášho celkového zdravotného stavu a životného štýlu.

Pri plánovaní denného príjmu vody je dôležité zohľadniť faktory, ako sú podnebie, pohyb, pohlavie a to, či ste tehotná alebo dojčíte. Ľudia, ktorí už v minulosti mali obličkové kamene, by mali piť o niečo viac vody, aby sa zabránilo opätovnému usadzovaniu kameňov.

6. Nefajčite.

Fajčenie poškodzuje cievy v tele. To vedie k spomaleniu prietoku krvi v celom tele a v obličkách. Fajčenie tiež zvyšuje riziko rakoviny obličiek. Ak fajčíte a prestanete fajčiť, vaše riziko sa zníži.

Trvá však mnoho rokov, kým sa vráti na úroveň rizika osoby, ktorá nikdy nefajčila.

7. Dávajte pozor na voľnopredajné lieky, ktoré užívate

Ak pravidelne užívate lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu, môžete si spôsobiť poškodenie obličiek. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) vrátane ibuprofénu a naproxénu môžu poškodiť vaše obličky, ak ich pravidelne užívate na chronickú bolesť, bolesti hlavy alebo artritídu.

Podľa odborníkov by sa tieto lieky nemali užívať dlhšie ako 10 dní pri bolesti alebo dlhšie ako 3 dni pri horúčke. Pravidelné užívanie viac ako ôsmich tabliet aspirínu každý deň môže dočasne alebo trvalo znížiť funkciu vašich obličiek.

Ak pociťujete bolesť, poraďte sa s lekárom o liečbe bezpečnej pre obličky.

8. Ak máte vysoké riziko, nechajte sa pravidelne testovať

Ak máte vysoké riziko poškodenia alebo ochorenia obličiek, je dobré pravidelne si dať vyšetriť funkciu obličiek. Ide najmä o:

  • osoby staršie ako 60 rokov
  • ľudia narodení s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • osoby, ktoré majú alebo majú rodinných príslušníkov s kardiovaskulárnym ochorením.
  • osoby, ktoré majú v rodine hypertenziu alebo sa u nich v minulosti vyskytla hypertenzia
  • ľudia, ktorí majú v anamnéze obezitu alebo ktorí majú v anamnéze hypertenziu alebo kardiovaskulárne ochorenie
  • ľudia, ktorí si myslia, že môžu mať poškodené obličky.

Pravidelné testy funkcie obličiek sú skvelým spôsobom, ako zistiť stav vašich obličiek a skontrolovať prípadné zmeny. Ošetrenie prípadného poškodenia môže pomôcť spomaliť alebo zabrániť budúcim problémom.

Podeľte sa o tieto informácie a s ostatnými na Facebooku.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*