8 varovných príznakov, že čoskoro môžete mať trombózu!

Trombóza môže vzniknúť pri poruche zrážania krvi, keď vytvorená krvná zrazenina zablokuje prietok krvi cievou alebo srdcom. Existujú dva typy trombózy: hlboká žilová trombóza (DVT), ktorú mnohí považujú za najnebezpečnejšiu, a arteriálna trombóza.

DVT sa vyvíja najmä v hlbokých žilách dolnej končatiny a bráni transportu krvi z končatiny. To by bolo menšie zlo, ale z tohto krvného prúdu sa môžu oddeliť malé kúsky krvi a dostať sa do životne dôležitých orgánov (srdce, pľúca), čo môže spôsobiť život ohrozujúci stav.

Tu je 8 príznakov, ktoré by sa mali okamžite liečiť.
 • 1 – Bolesť nôh
  Hlavným príznakom DVT je bolesť dolnej končatiny. V niektorých prípadoch je to jediný príznak. Bolesť v nohe je silná a ostrá. Je dôležité odlíšiť tento príznak od svalového kŕča.
 • 2 – Opuch končatiny
  Ak si všimnete, že vám náhle a nápadne opuchne jeden z členkov a chodidlo, ale nepoznáte presnú príčinu, mali by ste okamžite navštíviť lekára, pretože sa pravdepodobne jedná o DVT.
 • 3 – červenofialové sfarbenie kože
  Ak sa vytvorila krvná zrazenina a zablokovala cievu, koža postihnutej končatiny môže byť červenofialová a teplá na dotyk.

Pľúcna embólia je jednou z najčastejších komplikácií DVT a treba si všimnúť nasledujúce príznaky:

 • 4 – Rýchly srdcový tep
  Ak sa kúsok zrazeniny odtrhne, môže sa krvným obehom dostať do pľúc a zablokovať tepnu. To môže spôsobiť, že srdce začne biť rýchlejšie, aby kompenzovalo nedostatok kyslíka.
 • 5 – Bolesť na hrudníku
  Ostrá, bodavá bolesť na hrudníku môže byť príznakom tromboembólie v pľúcnej tepne. Bolesť je podobná bolesti na hrudníku pri srdcovom infarkte.
 • 6 – Dýchavičnosť
  Typickými príznakmi pľúcnej embólie sú dýchavičnosť a zvýšená frekvencia dýchania (30-40/min). Môže sa objaviť aj bledosť.
  Leslie West, jeden z najgeniálnejších gitaristov všetkých čias, zomrel tragicky a náhle. 75-ročný hudobník dostal vo svojom dome na Floride infarkt, previezli ho do nemocnice, ale už sa neprebral.

Mezenterické cievy sú zodpovedné za prekrvenie čriev. Ak tu vznikne trombóza, príznaky môžu postihnúť aj tráviaci systém.

 • 7 – Bolesti brucha
  Silná bolesť je cítiť v bruchu.
 • 8 – Zvracanie
  Charakteristickým príznakom mezenterickej žilovej trombózy je nevoľnosť a vracanie. Možno si všimnúť, že vracanie nezmierňuje bolesť. V niektorých prípadoch sa v stolici môže objaviť aj krv.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*