9 bylín, ktoré prečistia Vaše obličky prirodzene!

Obličky sú jednou z najdôležitejších častí nášho tela – odstraňujú škodlivé látky z krvi, regulujú krvný tlak, zvyšujú tvorbu červených krviniek a produkujú vitamín D. Preto je veľmi dôležité udržiavať ich čisté a zdravé. S týmito 9 bylinkami to dokážeme.

  • Chanca piedra

Inak známy ako “drvič kameňov” je juhoamerická bylina, ktorá bojuje proti obličkovým kameňom. Upokojuje močovú trubicu, vyplavuje častice kameňov a zvyšuje priechodnosť vápnika. Najčastejšie sa konzumuje vo forme čaju.

  • Zlatobyľ

Používa sa na podporu močových ciest a detoxikáciu obličiek. Na základe klinických štúdií dokáže zmierniť zápal a liečiť infekcie. Medzi účinné druhy tejto rastliny patrí divozel hustokvetý (Verbascum densiflorum).

Môžete ho užívať vo forme čaju alebo výťažkov. Ak ste alergický na ambróziu, chryzantémy alebo nechtík, mali by ste sa užívaniu zlatobyľu vyhnúť.

  • Hortenzia

Korene hortenzie pôsobia ako prírodné rozpúšťadlo, ktoré môže vyhladiť ostré hrany obličkových kameňov. Zároveň pomáha telu správne využívať vápnik. Koreň je bežne dostupný ako extrakt alebo v kapsuliach. Dávka by mala byť menšia ako 2 gramy.

  • Praslička

Praslička je známe diuretikum a antioxidant, ktorý znižuje opuchy a výskyt kameňov v močovom mechúre a obličkách. Pomáha tiež pri úniku moču. Zvyčajne sa užíva vo forme čaju alebo kapsúl.

Praslička roľná obsahuje chemickú látku nazývanú tiamináza, ktorá rozkladá vitamín tiamín. Dávajte si preto pozor na široké používanie, ktoré môže viesť k nedostatku tohto vitamínu.

  • Zeler

Semená a korene zeleru sú diuretiká, ktoré pomáhajú vyprázdňovať a stimulovať obličky prostredníctvom draslíka a sodíka. Koreň zeleru je neuveriteľne výživný a môže sa konzumovať surový, ako extrakt alebo v kapsulách.

  • Konopáč škvrnitý

Inak známy ako “koreň obličiek” obsahuje euparín, rozpúšťadlo so silnou účinnosťou proti škodlivým organizmom, ktoré chráni obličky pred infekciami. Ak sa rozhodnete užívať túto rastlinu, vždy hľadajte produkty, ktoré neobsahujú hepatotoxický alkaloid pyrolizidín.

  • Medvedica lekárska

Upokojuje, podporuje a čistí močové cesty a zároveň sa používa na prirodzenú liečbu infekcií bez použitia antibiotík. Zvyčajne sa užíva vo forme čaju alebo kapsúl, ale nemal by sa konzumovať vo veľkých dávkach alebo dlhodobo.

  • Ibištek

Používa sa ako ochucovadlo alebo na upokojenie močových ciest. Je to mierne diuretikum, má antibakteriálne vlastnosti a bojuje proti zápalom. Pravdepodobne najúčinnejší je vo forme čaju.

  • Púpava

Koreň púpavy je diuretikum a celá rastlina je plná antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením. Medzi ďalšie výhody patrí boj proti zápalom a regulácia hladiny cukru v krvi, krvného tlaku a znižovanie cholesterolu.

Môžete ho užívať ako čaj, kapsule alebo výťažky. Rastlinu by ste nemali užívať, ak ste alergickí na púpavy, ambrózie, sedmokrásky, chryzantémy a nechtíky.

  • BONUS: Petržlenová vňať

Petržlenová vňať nie je dobrá len ako ozdoba. Žujte ho na osvieženie dychu a pre vysoký obsah vitamínu K. Nepoužívajte ju, ak užívate lieky na riedenie krvi.

Podeľte sa o článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*