9 bylín, ktoré si poradia s infekciami, kašľom a liečia pľúca!

Bakteriálne a vírusové infekcie sú veľmi nepríjemné. Liečba respiračných symptómov trvá dlhšie, ako by sme chceli. Bylinky obsahujú liečivú silu, ktorú nám ponúka príroda.

V dnešnom článku vám predstavíme najsilnejšie bylinky, ktoré pomáhajú pri infekciách dýchacích ciest a pľúcnych ochoreniach.

Môžu sa užívať vo forme čaju, tinktúry, inhalácie alebo obkladu.

1. Sladké drievko

Táto bylina sa široko používa v čínskej medicíne. Sladké drievko upokojuje podráždené sliznice hrdla, pľúc a žalúdka tým, že ich čistí od zápalov. Okrem toho posilňuje imunitný systém.

Vďaka obsahu saponínov, čo sú látky rastlinného pôvodu, pomáha uvoľňovať hlieny, a tým čistiť dýchacie cesty.

Táto voňavá bylina zmierňuje kŕče priedušiek a blokuje voľné radikály, ktoré spôsobujú zápal a upchatie dýchacích ciest. Má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, a tak účinne pomáha v boji proti pľúcnej infekcii.

2. Ďatelina lúčna

Tu sa uplatní jej dezinfekčná vlastnosť. Povzbudením sliznice v hrtane aj v prieduškách sa vyvolá zvýšená tvorba hlienov a zlepší sa ich vykašliavanie. Preto sa uplatňuje aj na rýchlejšie liečenie zápalov dýchacích ciest..

3. Tymián

Vďaka antiseptickým esenciálnym olejom pomáha pri preťažení hrudníka. Tymián je prírodné antibiotikum a antimykotikum. Odporúča sa na prevenciu a liečbu infekcií dýchacích ciest a zápalu pľúc.

Pitie tymianového čaju môže pomôcť odstrániť z tela baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú infekcie. Môžete si pripraviť aj domáci tymiánový sirup.

4. Oregano

Oregano má vysoko antiinfekčné vlastnosti. Obsahuje vitamíny a živiny potrebné pre správne fungovanie imunitného systému. Hlavnou výhodou je, že pomáha znižovať produkciu histamínu.

Má pozitívny vplyv na dýchacie cesty. Esenciálny olej z oregana bojuje proti nebezpečnej baktérii Staphylococcus aureus, ktorá je jednou z najčastejších príčin infekcií a odoláva antibiotikám.

Puzdro lebečníka odstraňuje hlieny a pomáha pri upchatí hrudníka.

Okrem toho stimuluje nadobličky k uvoľňovaniu adrenalínu, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie. Z tohto dôvodu je lebečník súčasťou mnohých liekov proti kašľu a prechladnutiu.

6. Eukalyptus

Eukalyptus obsahuje éterické oleje, napríklad cineol. Zmierňuje kašeľ, uľahčuje odkašliavanie a upokojuje podráždené sliznice. Vďaka obsahu antioxidantov posilňuje imunitný systém, čím zabraňuje vzniku a rozvoju vírusových a bakteriálnych infekcií. Pomáha tiež pri liečbe antioxidačnými a protizápalovými látkami.

7. Z kvetov a listov mulleinu sa vyrába silný bylinný extrakt.

Túto bylinu možno použiť ako prírodný liek na odstránenie prebytočného hlienu z pľúc, vyčistenie priedušiek a zníženie zápalu dýchacích ciest.

8. Šalvia lekárska

Listy šalvie intenzívne voňajú, pretože obsahujú éterické oleje. Tie majú rôzne zdravotné výhody. Liečia pľúca a dýchacie cesty. Šalviový éterický olej sa používa na priamu inhaláciu pri pľúcnych ochoreniach. Sila tejto byliny spočíva najmä v jej schopnosti znižovať horúčku.

9. Ľubovník bodkovaný

Tradične sa používa najmä na zmiernenie kašľa a podráždených slizníc. Väčšina účinných látok tejto rastliny má antibakteriálne, antimikrobiálne, protizápalové a antitoxické účinky.

Klinické štúdie preukázali, že ľubovník bodkovaný je prospešný pri suchom kašli, prechladnutí a podráždení dýchacích ciest.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*